oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Ciąża i poród

Samobadanie jest ważne!

Jesteś ekspertką od swojego ciała i o nie dbasz. Pielęgnujesz włosy, by byłe mocne i lśniące, masz perfekcyjnie wyregulowane brwi, a Twoje nogi są idealnie gładkie, przygotowane na nadchodzące lato. Decydujesz się na jakąś aktywność fizyczną, bo trzeba dbać o kondycję, wyrzeźbić sylwetkę, bo przecież musisz „jakoś” wyglądać na plaży. A co robisz dla swojego biustu?

Piersi – powszechnia uznawana za atrybut kobiecości, to najczęściej pomijana w codziennej pielęgnacji część ciała. Dlaczego, skoro pełnią tak ważne funkcje w naszym życiu? Oczywiście oprócz ich głównej roli, czyli produkcji mleka dla dziecka, mają również znaczenie seksualne. Są po prostu obiektem westchnień i uwielbienia mężczyzn. To właśnie biust jest jedną z najbardziej eksponowanych części ciała na różnego typu reklamach, nawet węgiel promuje kobieta z pokaźnym biustem. I mimo że piersi kojarzą się z czymś przyjemnym i podniecającym, to ich określenia w słowniku są dość deprymujące – cycki, melony, zderzaki, wymiona (!), balony.

Badanie zlecone przez prof. Izdebskiego wykazało, że co piąta Polka chciałaby dokonać korekty swojego biustu – najczęściej była to chęć jego powiększenia. Skoro dla nas, kobiet, biust ma takie znaczenie, to czemu się o niego nie troszczymy?

Niezwykle ważną kwestią jest prawidłowo dobrany biustonosz, który powinien skutecznie podtrzymywać piersi i zapewnić im wygodę. Coraz więcej sklepów z bielizną oferuje usługę braffiterki i naprawdę warto wykorzystać tę okazję. Kiedy masz dobrze dopasowany biustonosz, w ogóle nie czujesz, że go nosisz. Jest Twoją drugą skórą. Kupując stanik, zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar pod biustem, właściwą wielkość miseczki oraz dobrze wyregulowane ramiączka. Jeśli uprawiasz sport, zainwestuj w biustonosz sportowy, dobrze dopasowany utrzyma w ryzach nawet pokaźny biust. Często dziewczynki z dużym biustem nie chcą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, ponieważ czują się niekomfortowo, gdy podczas biegania ich biust faluje na wszystkie strony, niekiedy nawet sprawiając im ból. Dlatego mamy powinny zadbać o dobrą bieliznę dla swych córek ;).

Piersi podtrzymywane są przez mięśnie klatki piersiowej, ramion i grzbietu. Dlatego regularne ćwiczenia właśnie tych partii ciała mogą sprawić, że biust będzie ładnie wymodelowany, jędrny i dobrze wyeksponowany. Temu celowi świetnie służy pływanie. Stała waga ciała również dobrze wpłynie na kondycję biustu, gdyż częste wahania masy ciała powodują utratę elastyczności skóry.

Nie zapomnij również o masażu piersi. Kremy przeznaczone do pielęgnacji biustu wsmarowuj ruchami okrężnymi, możesz do tego używać rękawicy kąpielowej. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej pobudzić mikrokrążenie, codzienną kąpiel możesz zakończyć polewaniem piersi raz chodną, raz ciepłą wodą. Taki hydromasaż może trwać nawet 5 min. Skóra na piersiach nie lubi gorąca, unikaj więc długich kąpieli.

I najważniejsze – profilaktyka jest najlepszym lekarstwem. Piękne piersi to przede wszystkim zdrowe piersi, dlatego szalenie ważne jest ich regularne badanie. Mnóstwo kobiet nie ufa swoim umiejętnościom i nie wykonuje samobadania piersi. A przecież w naszych rękach tkwi cała magia, to dzięki regularnemu, comiesięcznemu badaniu możesz bardzo szybko wykryć nawet małe zmiany. Może właśnie tego się boisz – że coś znajdziesz? Jeśli tak, to wiedz, że wczesne wykrycie i szybka diagnoza dają szansę na wyleczenie, a co za tym idzie dłuższe życie. Uwierz w siebie i swoje umiejętności, to właśnie Ty najlepiej znasz swoje ciało. Pamiętaj, aby samobadanie piersi wykonywać około 2–3 dni po miesiączce, wtedy piersi są niebolesne, nie ma obrzęków i fizjologicznych zgrubień, które mogłyby Cię zaniepokoić. Jeżeli nie miesiączkujesz, wybierz jeden stały dzień każdego miesiąca. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów – oglądania i badania palpacyjnego. Oglądając się, używaj dużego lustra. Najlepiej wykonywać badanie po prysznicu, kiedy skóra jest wilgotna i nawilżona. Zaczynaj zawsze w tym samym miejscu i zwróć uwagę na ułożenie dłoni oraz sposób badania. Zaobserwuj, jaki jest kształt piersi, jak wygląda skóra, czy występują zaczerwienienia, uciśnij brodawkę w celu sprawdzenia czy nie pojawia się jakaś wydzielina. Jeżeli chciałabyś się nauczyć prawidłowo badać swoje piersi lub jeśli nie jesteś pewna, czy to dobrze robisz, zgłoś się do swojej położnej rodzinnej. W czasie bezpłatnej wizyty nauczy Cię ona i pokaże, jak przeprowadzać taką kontrolę prawidłowo. Twoje ręce mają moc – wykorzystaj ją!

Czujesz, że mimo wszystko potrzebujesz dodatkowego wsparcia? Możesz również skorzystać z innowacyjnych metod, które są dostępne na rynku, np. specjalnych rękawic lub nowoczesnych urządzeń wykorzystujących proces termografii. Urządzenie to jest niezwykle proste w obsłudze, szczególnie polecam je kobietom z obciążonym wywiadem genetycznym w celu pogłębionej samodzielnej profilaktyki.

Raz do roku przysługuje Ci również bezpłatne USG piersi. Podczas wizyty poproś swojego ginekologa o skierowanie na to badanie. Często lekarz wykonuje najpierw badanie palpacyjne, zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Po 40. roku życia możesz skorzystać również z badania mammograficznego. W diagnostyce raka piersi wykorzystuje się również testy genetyczne, rezonans magnetyczny, elastografię i biopsję.

Nie zapominaj o swoich piersiach! Dbaj o nie i uwierz w siebie, w końcu dysponujesz bezpłatnym i najlepszym narzędziem diagnostycznym – swoimi dłońmi!

Weronika Dryja autor artykułu

Reklama

Polecamy!