oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Czytelnia / Kultura

Książki dla dzieci

Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak „Proszę mnie przytulić”, wydawnictwo EZOP

 

Pełna humoru i wzruszeń książka – nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. W codziennej gonitwie oraz w bezdusznym świecie, w którym zwykłe „dzień dobry” potrafi wzbudzić podejrzenia, zapominamy, że czasem jeden mały gest prosto z serca może wiele znaczyć, a nawet zmienić naszą rzeczywistość.

„Synu, czy wiesz, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień?”zapytał Tata Niedźwiedź małego Niedźwiadka – „…najlepsze jest mocne przytulenie się do kogoś”. W ten oto sposób ojciec i syn rozpoczynają niezwykłą wędrówkę po lesie. Przytulają Pana Bobra, Pannę Łasicę, Zajęczą parę oraz Starego Łosia. Jedni są zdumieni, inni przestraszeni, jeszcze innni wzruszeni. Wilk na przykład jest tak oszołomiony tym, jak mu było miło, że nawet nie zauważa małej dziewczynki z koszykiem, która przebiegła obok… Bierzmy przykład z Taty Niedźwiedzia i jego syna, przytulajmy się jak najwięcej – najczulej, najdokładniej jak tylko potrafimy!

Warto wspomnieć, że książka zdobyła kilka ważnych nagród literackich. Została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Zilustrowała ją Emilia Dziubak, a to – jak dla mnie – wystarczająca gwarancja jakości.

 

Tekst: Przemysław Wechterowicz

Ilustracje: Emilia Dziubak

Oprawa twarda

Wydawnictwo: EZOP

Wiek: 3–103

 

 

­­­­­­­­­­­­­­­­­­Michel Piquemal „Bajki filozoficzne”, wydawnictwo Muchomor

 

Choć to książa dedykowana dzieciom, zaczytałam się w niej bez pamięci. Już nie mogę doczekać się momentu, kiedy mój synek będzie na tyle duży, że będziemy mogli razem czytać te niesamowite przypowieści, a potem dyskutować o życiu.

„(…) odważyliśmy się uczynić z tej książki instrument edukacji filozoficznej. Znajdą się tacy, którzy uznają ten cel za nazbyt ambitny. My jednak sądzimy, że nigdy nie jest zbyt wcześnie na stawianie pierwszych kroków na drodze mądrości, jaką jest filozofia. (…) W dzisiejszych niespokojnych czasach, kiedy tyle wartości chwieje się w posadach, dobrze by było, żeby książka zachowała status narzędzia dialogu i refleksji” – pisze Michel Piquemal, autor książki. Zebrał w niej 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu, mitologii. Do każdej dołączony jest komentarz i pytania, które mogą być punktem wyjścia do ciekawej dyskusji. Ta książka to idealna pozycja na długie, jesienne wieczory…

W serii ukazały się także: „Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?”, „Bajki filozoficzne. Jak żyć na ziemi?” oraz „Bajki filozoficzne. Świat mitologii”.

 

Tekst: Michel Piquemal

Tłumaczenie: Helena Sobieraj

Oprawa twarda

Wydawnictwo: Muchomor

 

fot. materiały prasowe wydawnictw

Anna Fieducik-Szendzielarz autor artykułu

Reklama

Polecamy!