oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Czytelnia / Kultura

Książki dla dzieci

„Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach”, wydawnictwo Wilga

 

Czas, w którym nasze dziecko zaczyna (a raczej próbuje) mówić, to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu każdego rodzica. Książka autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich ma pomóc w doskonaleniu tej niełatwej dla wielu szkrabów umiejętności. Ćwiczenia logopedyczne, które proponują autorzy, sprzyjają dobrej zabawie, dlatego lektura książki to świetny pomysł na rodzinne spędzanie czasu. Państwo Szwajkowscy postarali się, aby ich wierszyki były nie tylko poprawne językowo, prawidłowo zrymowane i zrytmizowane, ale też ciekawe, dowcipne, zaskakujące przesłaniem albo puentą. Przykładem może być utwór pt. „Ogród z agrestem”:

Ogru-ogru-ogru,

Grek ma w Grecji ogród,

agre-agre-agre,

a w ogrozie agrest.

Choć agrestu ma do woli,

Grek gryźć winogrona woli.

 

Tekst: Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski

Ilustracje: Karolina Dziewa

Oprawa twarda

Wydawnictwo: Wilga

Wiek: 3+

 

„Rikuś”, wydawnictwo Adamada

 

To jedna z najbardziej utytułowanych książek w ofercie gdańskiego Wydawnictwa Adamada – przepięknie wydana, przetłumaczona i zilustrowana. „Rikuś” to wzruszająca opowieść o byciu innym niż inni, o tym, że najpierw trzeba polubić i zaakceptować samego siebie, a dopiero później oczekiwać tego od ludzi dookoła. Opowiedziana przez autora historia dotyczy uszu króliczka imieniem Rikuś. Uszu, które są dość nietypowe:

Królicze uszka powinny ładnie sterczeć do góry. Obydwa! A tymczasem prawe uszko Rikusia jest oklapnięte!

– Kłapouch! – wołąją inne króliczki.

– Opadające ucho! Zrób coś, żeby sterczało do góry, tak jak nasze!

Tak zaczynają się perypetie sympatycznego zwierzaka. W tej opowieści uszy są metaforą wszelkich odmienności – rudych włosów, krótszej nogi czy brak telefonu komórkowego (w sytuacji, gdy mają go WSZYSCY w klasie, jego brak potrafi być prawdziwym dramatem). Słowem, chodzi o poczucie bycia gorszym. Konfrontacje z otoczeniem (czytaj: z innymi dziećmi, które potrafią być bezwzględne) w takich przypadkach okazują się dla dzieci (i ich rodziców) niezmiernie trudne. Ale w końcu od czego są mądre książki…

 

Tekst i ilustracje: Guido van Genechten

Przekład: Ryszard Turczyn

Oprawa twarda

Wydawnictwo: Adamada

Wiek: 3+

fot. materiały prasowe wydawnictw

Anna Fieducik-Szendzielarz autor artykułu

Reklama

Polecamy!