oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Czytelnia / Kultura

Książki dla rodziców

„Czasem czuły, czasem barbarzyńca”, Wydawnictwo Agora

 

Jeden z nich to dziennikarz, autor kilku książek, mąż i tata, drugi – psycholog, filozof, psychoterapeuta. Właśnie ze spotkania Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka Masłowskiego powstała ta książka. Panowie rozmawiają o tym, jak być mężczyzną przez duże „M” w dzisiejszych czasach. Ale, jak podkreślają  jej autorzy, to lektura także dla kobiet!  W każdym razie ja bardzo ją polecam!

„Co to jest męskość?”, „Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki?”, „Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę?”, „Na czym polega akcja kastracyjna w wykonaniu kobiet?” – to tylko niektóre pytania padające w tej rozmowie.

Obiema rękami podpisuję się pod rekomendacją seksuolog Alicji Długołęckiej: To książka – wiwisekcja podwójna… osobista i intymna, a jednak wciąż męska. Obnażająca korzenie patriarchalnego myślenia o męskości, wyłaniająca obraz współczesnych „czułych barbarzyńców”. Jest jak podsłuchiwanie kolegów w prywatnej rozmowie. Nie musimy się ze wszystkim zgadzać, wystarczy nie oceniać, nie kwestionować – tylko posłuchać, co ich obchodzi. A potem się zadumać i postawić sobie parę ważnych pytań.

 

Tekst: Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski

Wydawnictwo: Agora

 

 

„Jak pokochać centra handlowe”, wydawnictwo Wielka Litera

 

Debiut powieściowy Natalii Fiedorczuk nagrodzony Paszportem Polityki. Książka, która dotyka, a w każdym razie nie pozostawia czytelnika obojętnym. To rzecz o macierzyństwie bez lukru, o niełatwej transformacji w matkę, czyli o tematach niechętnie podejmowanych w czasach niezgody na publiczne okazywanie cierpienia i niemalże przymusu „szczęśliwości”. Depresja jest w presji bycia wellness porażką – mówi autorka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

Mieszkanka przedmieść Warszawy. Przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych. Bywalczyni supermarketów. Młoda żona i wkrótce matka. Nikt nie przygotował jej na to, co ją czeka – tej gigantycznej zmiany trzeba doświadczyć na własnej skórze.

Natalia Fiedorczuk podkreśla, że to jedna historia ulepiona z kilkudziesięciu opowieści kobiet, ale że sporo w tej książce jest jej własnych doświadczeń. Zaznacza jednak, że gdyby to wszystko przeżyła sama, chyba by umarła.

Jednego jestem pewna – każda młoda mama znajdzie tam kawałek własnej opowieści.

 

Tekst: Natalia Fiedorczuk

Wydawnictwo: Wielka Litera

fot. materiały prasowe wydawnictw

Anna Fieducik-Szendzielarz autor artykułu

Reklama

Polecamy!