oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Podróże

Gdzie na rodzinne narty? Poznajcie Serfaus-Fiss-Ladis w austriackim Tyrolu!

W Serfaus-Fiss-Ladis zwykło się mówić: „We are family”. O prawdziwości tego stwierdzenia można się przekonać już w chwili zameldowania w hotelu. Uśmiech nieznikający z twarzy Tyrolczyków, uprzejmość i prawdziwa gościnność sprawiają, że wypoczynek w tym regionie z pewnością można zaliczyć do udanych. Wspomnianą „rodzinność” odkryjecie także w bogatej ofercie, którą Serfaus-Fiss-Ladis kieruje do rodziców i ich dzieci.

 

 

Położenie

 

Jeśli zimą jesteście spragnieni słońca, austriacki region Serfaus-Fiss-Ladis będzie odpowiedzią na Wasze marzenia. Słońce świeci tu aż przez 2000 godzin rocznie, przez co miejscowości Serfaus, Fiss oraz Ladis są jednymi z najbardziej słonecznych miejsc w całym Tyrolu. Położne są na płaskowyżu, ponad górnym odcinkiem tyrolskiej doliny Inu, znajdującym się na obszarze starego krajobrazu kulturowego, na poziomie od 1200 do 1400 metrów n.p.m. Do Serfaus-Fiss-Ladis możemy dostać się własnym transportem lub samolotem. Region jest oddalony od lotniska w Monachium o około 3 godziny jazdy, a od granicy polsko-czeskiej o około 9 godzin. Fantastyczne widoki, którymi Serfaus-Fiss-Ladis witają swoich gości, oraz doskonale przygotowane stoki sprawią, że nie będziecie chcieli szusować już nigdzie indziej.

Wyobraźcie sobie 460 hektarów terenu do białego szaleństwa, 214 kilometrów tras (z czego aż 80% może być sztucznie naśnieżana!), łagodne stoki i strome zjazdy, funparki, trasy do freeride’u, a do tego 68 szybkich wyciągów bez czekania w kolejce. Opowiadać dalej?

 

 

Perfekcyjna zima dla Najmłodszych

 

Gdy planujemy rodzinny wyjazd na narty czy snowboard, specyficznie ustawiamy priorytety. Zwracamy uwagę na aspekty, o których nie musimy myśleć, gdy podróżujemy bez naszych pociech. Nawet najpiękniej przygotowane trasy zjazdowe nie zastąpią przemyślanej infrastruktury i atrakcji dla najmłodszych. No właśnie, a jak to wygląda w przypadku ośrodka Serfaus-Fiss-Ladis?

Niech przekona Was fakt, że Serfaus-Fiss-Ladis od dawna cieszy się opinią NAJBARDZIEJ przyjaznego ośrodka dla rodzin – uwaga – w całym regionie alpejskim! Wszystkie atrakcje dla dzieci zaplanowano tak, by nie doświadczyły one nudy, bawiąc się zarówno na stoku, jak i poza nim. To, co urzeka najbardziej, to fakt, iż dla dzieci przewidziano specjalnie dedykowany teren o łącznej powierzchni aż 125 000 mkw! Najmłodsi narciarze mogą bezpiecznie bawić się na śniegu, a starsze dzieci uczyć się i doszkalać pod okiem instruktorów dwóch szkół narciarskich: w Serfaus oraz w Fiss-Ladis.

Na tych z Was, którzy będą chcieli skorzystać z atrakcji Serfaus, będzie czekać teren narciarski dla dzieci Kinderschneealm oraz położony w centrum wioski Murmli Park, którym opiekuje się słynny Świstak Murmli. Natomiast w Fiss-Ladis, tuż przy środkowej stacji Sonnenbahn, najmłodszych przywita Krowa Berta, która zaprosi je do Bertas Kinderland. To, co naszym zdaniem zasługuje na uwagę, to stosowane tam nowoczesne metody nauczania. W Willi Berty, którą znajdziecie pośrodku terenu Bertas Kinderland, kurs narciarstwa dla maluchów łączy się z opieką przedszkolną. Co to oznacza w praktyce? Z atrakcji miejsca mogą korzystać dzieci od drugiego roku życia, które pod czujnym okiem opiekunów mogą oddawać się szaleństwu na śniegu. Natomiast dzieci, które ukończyły trzy lata, mogą stać się już uczestnikami kursów narciarskich, a w Willi Berty odpoczywać między zajęciami.

Małe dzieci wymagają indywidualnego podejścia, zwłaszcza w tych obszarach, w których stawiają pierwsze kroki. Dlatego nauka jazdy na nartach odbywa się na specjalnych zasadach i w sprzyjających warunkach. Instruktorzy znani z ogromnej cierpliwości (chwała im za to!) wkładają całe serce w to, by dzieci przede wszystkim dobrze się bawiły (w ojczystym języku – znów brawa!). W nauce pomagają przyjazne maskotki, kolorowe przeszkody, a nawet „zaczarowany dywan”, po którym maluchy wjeżdżają z powrotem na „szczyt”.

Innym sprytnym rozwiązaniem dla małych i trochę większych początkujących kursantów jest techniczna pomoc naukowa, którą opracowano właśnie w szkole w Fiss-Ladis, nazwana „Snow-V”. Czemu służy i jak działa? Otóż dziecko wjeżdża na nartach na dwie szyny ułożone właśnie w literę „V” i intuicyjnie uczy się hamowania. Okazuje się, że dzięki tej metodzie, nawet u najmłodszych narciarzy, bardzo szybko widać efekty nauki. Kolejny plus na naszej liście!

 

 

A co dla Starszaków?

 

Zapytacie pewnie, jakie zajęcia zaplanowano dla starszych dzieci. Wiemy, że ponieważ ich potrzeby oraz wymagania są inne niż w przypadku młodszych, muszą mieć inny program atrakcji. Takie myślenie jest obecne także w szkołach narciarskich w Serfaus-Fiss-Ladis. Kiedy małe dzieci bawią się na śniegu, ich starsi koledzy i koleżanki uczą się prawidłowej techniki jazdy oraz – co bardzo ważne – zasad zachowywania się na stoku oraz poza nim. A wszystko w imię najważniejszej zasady: „safety first”.

Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat szkoła narciarska w Serfaus przygotowała specjalny program „Snow Stars”, którego celem jest uczenie dzieci najistotniejszych elementów techniki narciarskiej oraz freestyle’u. Oczywiście nieodłączną częścią tego programu jest przekazywanie dzieciom wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz ćwiczeń praktycznych z technik zjazdowych. W jaki sposób rodzice mogą monitorować postępy swoich pociech? Każde dziecko, które staje się uczestnikiem programu, otrzymuje własną kartę, na której odnotowywane są jego postępy w nauce na poszczególnych poziomach. Te wyniki obserwuje także łowca narciarskich talentów. Doskonały i niesamowicie motywujący pomysł na pracę z dziećmi!

Natomiast w szkole w Fiss-Ladis trenować można właściwą technikę skoków i upadków – wydawać by się mogło, że to nieistotna rzecz, a jednak bardzo potrzebna, bo przecież upadać też trzeba umieć! Dlatego właśnie w snowparku dla początkujących „Boarderclub” szlifuje się tę technikę dzięki metodzie „Teens Air Bag”. Jeśli już zgadzamy się, by nasze dzieci trenowały pierwsze skoki i triki, pomyślmy o tym, by zapewnić im bezpieczne warunki.

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na tak ważny aspekt, jakim jest jedzenie. W porze obiadowej dzieci udają się do specjalnie dla nich zarezerwowanych restauracji – w Serfaus to Murmlirest oraz Starrest, natomiast w Fiss-Ladis ugości Was Bertas Kinderplanet. Ci z Was, których dzieci znajdują się na diecie bezglutenowej, wegetariańskiej, bezlaktozowej czy wegańskiej, odetchną z ulgą – nie będziecie musieli wozić ze sobą weków z domu – tutaj, poczujecie się naprawdę zaopiekowani.

Warto też dodać, że plan dnia w obu szkołach został tak ułożony, by dzieci zaczynały zajęcia o różnych godzinach – dzięki temu Wasze pociechy unikają zatłoczonych miejsc i kolejek w restauracjach. Sprytnie, prawda?

 

 

Rodzice

 

Przepis na udane rodzinne ferie? Wybieramy idealne dla naszej rodziny miejsce, sprawdzamy ilość atrakcji i udogodnień dla dzieci w wieku naszych pociech, planujemy wspólny czas, a na koniec dodajemy do tego odrobinę czasu dla siebie. Czyż nie brzmi wspaniale? I nie, to nie jest bajka.

Kiedy wiemy, że nasze ukochane dzieci są bezpieczne w rękach najlepszych opiekunów i instruktorów, możemy zaplanować też czas dla SIEBIE. Powtórzmy to jeszcze raz wspólnie: „dla S I E B I E”.

Z czego możemy skorzystać? Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie, polecamy kursy z profesjonalnymi instruktorami, którzy wyposażą Was w detektory oraz plecaki lawinowe – tak jak wspomniano wcześniej, w Serfaus-Fiss-Ladis bezpieczeństwo jest priorytetem.

Bardziej doświadczeni z Was niech wybiorą się na Fisser Nordhange (północne zbocza). Odnajdziecie tam stabilne warunki narciarskie i naprawdę dużą różnorodność tras. Spragnionym spokojnej jazdy rekomendujemy najdłuższą w Tyrolu, aż 10-kilometrową trasę do rekreacyjnej jazdy – Frommesabfahrt.

Absolutnym must see na liście jest wyjazd 6-osobową kolejką krzesełkową (z ogrzewanymi siedzeniami, odpowiednimi osłonami i zabezpieczeniami dla dzieci), która pokonuje 445 metrów różnicy poziomów i – uwaga! – nie kończy się na szczycie Masnerkopf, ale pod ziemią. Wszystko po to, by nie zmieniać wyglądu tej wspaniałej góry, która znajduje się prawie 3000 metrów n.p.m. Jeśli tylko nabierzecie ochoty, spróbujcie alternatywnych sportów zimowych, takich jak snowbike, snowfox czy narty snowblade.

Serfaus-Fiss-Ladis zaspokoi głód wrażeń nie tylko na stoku, ale także w różnorodnych punktach gastronomicznych. Nie bez powodu te trzy miejscowości są nazywane trendsetterkami wśród regionów kulinarnych na terenie Alp Wschodnich. Korzystając z Gościnności restauracji i schronisk, będziecie mieć możliwość skosztowania zarówno dań kuchni tyrolskiej, jak i nowoczesnej. Uwierzcie na słowo, nie bez powodu „Gościnność” piszemy z wielkiej litery. Bez względu na to, czy będziecie mieli ochotę na romantyczne śniadanie z przepięknym widokiem na szczyty Alp, czy na rodzinny wegetariański lunch w schronisku – Serfauss-Fiss-Ladis Was nie zawiedzie. Oczywiście picie kawy na leżaku, na tarasie widokowym, z buzią wystawioną do słońca należy do najprzyjemniejszych chwil pobytu 😊.

 

 

Poza stokiem

 

Wyjątkowe rozrywki dla dorosłych oraz całych rodzin czekają też poza stokiem. Coś dla siebie odnajdą nawet spragnieni emocji i rozrywek powodujących utratę gruntu pod nogami. Odpinajcie narty i deski, odsyłamy Was na kolejne atrakcje!

Serfauser Sauser

Cóż… jeśli marzyliście o tym, by zobaczyć Alpy z lotu ptaka, doczekaliście się. Lot tyrolką Serfauser Sauser prosto do Serfaus szybciej niż przejazd najszybszą gondolką? Przelot nad drzewami ponad 85 metrów nad ziemią z prędkością osiągającą nawet 65 km/h? Nie musicie mieć nerwów ze stali – stalowe są liny, do których zostaniecie przyczepieni. A potem już tylko fruuu…

Familien Coaster Schneisenfeger

Tor saneczkowy z prawdziwego zdarzenia! 1,5 kilometra widokowej trasy między ośnieżonymi drzewami dostarczy wspaniałej rozrywki dla całej rodziny! Wycieczkę zaczniecie w dawnym tartaku, położonym 1820 metrów n.p.m. w pobliżu restauracji Seealm Hög, skąd sanki zabiorą Was prosto na Alpkopf. Po drodze dowiecie się wielu ciekawostek na temat lokalnej gospodarki drewnem. Zabawa i edukacja w jednym? To lubimy!

Fisser Flieger

Nasz ulubiony punkt programu! Polecany także ze względu na osobiste doświadczenia 😊. Jeśli choć przez chwilę chcielibyście znaleźć się nawet 47 metrów nad Möseralm i poszybować latawcem z prędkością 80 km/h – zgromadźcie bliskich, zapnijcie pasy i pozwólcie się zabrać w podniebną podróż!

Masner Expres

W poniedziałki, środy i czwartki możecie zarezerwować czas na wycieczkę ratrakiem, dzięki czemu odwiedzicie cudowne tereny Masneru. To doskonała rozrywka także dla tych, którzy nie jeżdżą na nartach lub snowboardzie!

Crystal Cube

Ten wyjątkowy obiekt w kształcie szklanego sześcianu, w którego wnętrzu znajdziecie restaurację, położony jest na wysokości aż 2600 metrów n.p.m. Widok zapierający dech w piersiach gwarantowany!

Metro Serfaus

Będąc w Serfaus, koniecznie wybierzcie się w krótką podróż lokalnym metrem – koleją poduszkową, która uważana jest za najkrótszą oraz najwyżej położoną tego typu kolej na świecie! Przejazd Dorfbahn jest bezpłatny, a jego trasa obejmuje odcinek od parkingu w Serfaus do stacji kolejki linowej w Serfaus.

Wieczorne rozrywki

Nieważne, czy wieczór spędzicie w Serfaus, Fiss czy w Ladis, nuda tutaj ma zakaz wstępu! Adventure Night, czyli nocna jazda na nartach i sankach, to propozycja od Serfaus. W Fiss znajdziemy jej odpowiednik – Nightflow. Natomiast w Ladis, koło zamku Laudeck, odbywa się wydarzenie Magic Ladis. Dajcie się porwać widowiskowym popisom szkół narciarskich, niesamowitym efektom pirotechnicznym i świetlnym. Niech to będzie dla Was wspaniały czas!

 

 

Często mówimy, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Jeśli można wyobrazić sobie miejsce, z którego naprawdę nie chce się wracać, a przebywając w nim, marzy się o tym, by czas się na chwilę zatrzymał – to region Serfaus-Fiss-Ladis w austriackim Tyrolu z pewnością spełnia te kryteria. Mieliśmy przyjemną okazję sprawdzić to osobiście i cieszymy się, że możemy z pełną świadomością polecić ten ośrodek narciarski jako przyjazny rodzinie.

 

fot. materiały prasowe

 

Anna Meres autor artykułu

Reklama

Polecamy!