
Notariusz radzi / Prawo
Przedwstępna umowa sprzedaży
Chociaż nie ma obowiązku zawierania przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, poniżej przedstawię kilka argumentów przemawiających za tym, iż warto nad takim rozwiązaniem pomyśleć.
Pierwsze, a może też najważniejsze uzasadnienie jest takie, iż jeżeli zawarliśmy przedwstępną umowę w zwykłej formie pisemnej, to nie wykonamy jej przed sądem, tzn. nie zmusimy sądownie kontrahenta do sprzedania lub kupienia nieruchomości. Inaczej mają się sprawy w wypadku zawarcia przedwstępnej umowy w formie aktu notarialnego. Na podstawie takiej umowy możemy drugą stronę sądownie przymusić do sprzedaży lub kupienia nieruchomości, nawet wbrew jej woli.
Drugi argument to możliwość wpisania roszczenia o zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży do księgi wieczystej nieruchomości. W konsekwencji inne osoby, chcąc np. kupić taką nieruchomość, zobaczą, że jest ona już niejako „zarezerwowana” dla innych osób.
Trzecie uzasadnienie to możliwość wpisania do księgi wieczystej nieruchomości praw, które w większym stopniu zabezpieczą strony umowy, np. prawo pierwokupu lub hipoteka na zabezpieczenie zapłaconego zadatku lub zaliczki.
Przedstawione wyżej argumenty oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwości prawnych, jakie daje nam przedwstępna umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego, ale pokazują jej zdecydowaną przewagę nad zwykłą formą pisemną. Mimo że zawarcie aktu notarialnego zawsze będzie wiązać się z kosztami, a forma pisemna już nie, to jednak poniesione koszty mają się nijak do strat, jakie możemy ponieść w przypadku zawarcia zwykłej umowy pisemnej przy nieuczciwym kontrahencie.
Reklama
Polecamy!
-
Czytelnia
czytaj więcej
Poznaj serię „Czytaj z Albikiem”!
Ten, kto nie ma jeszcze pomysłu na świąteczne prezenty dla dzieci, powinien rozważyć tę niezwykłą, interaktywną serię książek. „Czytaj z Albikiem” to genialna forma zabawy i edukacji zarówno dla maluchów, starszych dzieci, jak i dorosłych. Można powiedzieć, że to podręczniki na miarę naszych czasów.
-
Co? Gdzie? Kiedy?
czytaj więcej
Zagraj w muzeum! Familijna gra planszowa „Podróże po Jurze”
24 lipca 2018 r. o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie promocyjne gry planszowej dla wszystkich powyżej 8 roku życia. Organizatorzy zapraszają do odkrywania poprzez zabawę atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
-
Czytelnia
czytaj więcej
Książki dla dzieci i rodziców – „Mama”
Każdy, a właściwie każda z nas, mam, ma własne skojarzenia ze słowem: „macierzyństwo”. I chyba żadne inne doświadczenie tak nie łączy kobiet na całym świecie. Wystarczy jedno spojrzenie i rozumiemy się bez słów.
-
Zdrowie i uroda
czytaj więcej
Powrót do natury – sekret pięknej skóry
Skóra jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia, to po jej wyglądzie i jakości można stwierdzić, w jakiej kondycji jest cały nasz organizm. Czy wiesz, jak ją pielęgnować?
-
Co? Gdzie? Kiedy?
czytaj więcej
Zapytaj Mokoszy / Czeladź
Zapraszamy na wystawę Zapytaj Mokoszy, która od 10 czerwca do 29 lipca zagości w murach Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi.
-
Co? Gdzie? Kiedy?
czytaj więcej
Biegowe święto Mam – Białołęcki Bieg Mam
26 maja zapraszamy do udziału w Białołęckim Biegu Mam.
-
Czytelnia
czytaj więcej
Camping jak z bajki – książeczka dla małego podróżnika!
W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek dla dzieci, ale takich, które zaskakiwałyby zarówno tematem, treścią, jak i formą, jest bardzo niewiele. Tym bardziej trudno nie zwrócić uwagi na „Camping jak z bajki” – lekturę pełną nieoczywistych zagadek. Tematem przewodnim książki jest pobyt polskiej rodziny na (istniejącym naprawdę) campingu w Toskanii.
-
Psychologia
czytaj więcej
Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?
Ogromna popularność Facebooka sprawiła, że stał się on nieodłączną częścią naszej kultury. Dzięki niemu ponad 15 milionów Polaków korzystających z serwisu może mieć stały kontakt ze znajomymi w sieci oraz natychmiastowy dostęp do wiadomości i rozrywki. Wśród użytkowników portalu znajdują się nie tylko dorośli, ale również nastolatki oraz dzieci.
-
Praw(n)ym okiem mamy
czytaj więcej
Alimenty od byłego małżonka
Rozwód nie zawsze jest definitywnym końcem relacji z byłym małżonkiem. Pisaliśmy już o sytuacji małżonków, którzy są kredytobiorcami, a jednocześnie postanawiają zakończyć swój związek małżeński. Jednak często spotykane pytanie dotyczy innej kwestii finansowej w przypadku rozwodu, a mianowicie możliwości pozyskiwania alimentów od byłego małżonka.
-
Czytelnia
czytaj więcej
Książki dla dzieci – „Opowiem ci, mamo, co robią auta”
Sama nie wiem, czy w moim domu bardziej wolimy „Auta”, czy „Pociągi” z genialnej serii książek obrazkowych Wydawnictwa Nasza Księgarnia pt. „Opowiem Ci, mamo”. Mój prawie 3-letni synek też pewnie miałby wielki problem z podjęciem wiążącej decyzji w tym temacie. To jedne z jego ulubionych pozycji książkowych.