oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Design / Trendy

Porcelanowy renesans

Trendy w dzisiejszych czasach zmieniają się w okamgnieniu. Nowe formy, dekoracje, kolory, faktury – trudno za tym wszystkim nadążyć. Jedno jest pewne, klasyka zawsze będzie modna, a materiałem, który ostatnimi czasy przeżywa renesans jest porcelana.

Użytkowość to cecha, która nieodzownie wiąże się z porcelaną i innymi wyrobami ceramicznymi. Filiżanek, talerzy czy imbryków o prostych fasonach używamy na co dzień. Te bardziej wyszukane, dekoracyjne, z lepszych gatunków porcelany przechowujemy w kredensach, kolekcjonujemy i używamy tylko odświętnie. Współcześni projektanci dokładają starań, aby zarówno produkty codzienne, jak i te odświętne, były dobrze zaprojektowane.

Polskie fabryki porcelany mają bardzo długą historię i bogate tradycje, kiedyś były znaczącymi manufakturami na rynku europejskim, jednak w dobie PRL-u podupadły. Mimo to od kilku lat można zaobserwować rewitalizację starych manufaktur i renesans starych marek produkujących porcelanę.

Doskonałym przykładem jest Ćmielów Design Studio, którego inicjatorem jest światowej sławy projektant ceramiki Marek Cecuła. Studio zaistniało jako efekt współpracy między Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. W jego skład wchodzi również pracownia wzornicza, której filozofią jest powrót do ruchu „artyści w przemyśle”. Projekty doskonale łączą tradycyjne techniki z innowacyjnym sposobem myślenia o produktach, a najbardziej widać to w kolekcjach „New Atelier”, „Touch of blue” czy „Cosmopolitan”. Poszczególne elementy kolekcji mają różne dekory, które można ze sobą zestawiać w dowolny sposób – w myśl idei „mix&match” – co daje użytkownikowi możliwość kreowania własnego zestawu naczyń.

Interesującym eksperymentem była inicjatywa wałbrzyskiej fabryki porcelany Kristoff, która zaprosiła do współpracy młodych projektantów. Istniejące fasony serwisów zyskały dzięki temu nowe „szaty” w postaci świeżych graficznych dekoracji, stosowanych z lekkim przymrużeniem oka. Powstałe w ten sposób innowacyjne kolekcje – takie jak „Circus” autorstwa Marka Mielnickiego czy „Nathalie&George” Marii Jeglińskiej – cieszą się ogromnym uznaniem i popularnością. Fabryka nawiązała również do tradycji kolekcjonowania porcelany – we współpracy ze znaną projektantką mody Anią Kuczyńską powstała limitowana kolekcja 365 ręcznie wykonanych i zdobionych talerzy naściennych. Symboliczne wzory zostały zaprojektowane przez Karola Śliwkę, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich projektantów grafików.

Przykładem ciekawej kolaboracji jest również nowatorski projekt „Polski stół”. To połączenie sił trzech dolnośląskich producentów: Porcelany Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktury w Bolesławcu i Huty Julia z Piechowic. Główną ideą było połączenie tradycyjnego rzemiosła z unikalnym wzornictwem. W efekcie poszukiwań projektowych powstały niepowtarzalne zestawy śniadaniowe i deserowe, wykorzystujące ręcznie wykonywane zdobienia – szkliwienie w porcelanie, szlifowanie w krysztale i stempelkowanie w kamionce.

W trend kolekcjonowania talerzy czy innych form porcelanowych wpisują się projekty młodych polskich projektantek. Magdalena Estera Łapińska inspiracji szuka głównie w polskiej tradycji porcelanowej lat 50. i 60., na bazie której tworzy autorskie dekoracje talerzy. Jednym z jej ważniejszych projektów jest „Lis” – porcelanowa, ręcznie robiona i zdobiona przez Łapińską figurka stanowi nawiązanie do dobrze znanych i cenionych figurek z Ćmielowa. Sentymentalne nawiązania do estetyki sprzed lat widać także w produktach marki Look At Me Plates, za którą stoi projektantka Magdalena Pilaczyńska. Autorka własnoręcznie nanosi ilustracyjne dekoracje na talerze wyszukane na targach staroci, a następnie je wypala. Z kolei Malwina Konopacka jest projektantką serii wazonów OKO, zdobionych różnorodnymi motywami graficznymi – w serii Jungle są to liście palm i paproci, Kobalt to motywy oka, twarzy i rąk, zaś serię GLD/PLTNA zdobią metaliczne kropki.

Jak widać, porcelana to dziś materiał kochany przez projektantów. Ceniony jest przez nich nie tylko ze względu na duży potencjał kształtowania nowych form, ale także na stosunkowo prostą i szybką możliwość wdrażania nowych produktów. W podejściu młodych projektantów do materii przejawia się wiedza i szacunek dla tradycji oraz historii związanej z tym kruchym tworzywem, a świeży umysł i nieskrępowana kreatywność pozwalają im dostrzec w klasyce nowe wartości. Pewne jest jedno – porcelana i projektanci jeszcze nie raz zaskoczą nowymi pomysłami. To dobrze, w końcu miło jest, gdy przedmioty, których dotykamy i używamy każdego dnia, są dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i piękne.

 

Od lewej: Zestaw Cubus II do kawy – Modus Design, Trórka wazonik – Modus Design, Serwis do herbaty Circus – Kristoff, Talerze z kolekcji Anny Kuczyńskiej – Kristoff, Pojemniki na ocet i oliwę ZZ – Modus design, Dzbanek, mlecznik, talerz, filiżanki Nathalie & George – Kristoff, Wazony Malwiny Konopackiej, Kobaltowa porcelana Shadow – Modus Design, Filiżanki i talerz Mix and Match – Modus Design, Zestaw Domus na przyprawy – Modus Design

 

Od dołu: Wazon pogięty -Modus Design, Zestaw do kawy Cubus – Modus Design, Filiżanki Mix&Match – Modus Design, Kobaltowa porcelana Shadow – Modus Design, Mlecznik Circus – Kristoff, Talerze Nathalie&George – Kristoff, Kubek Shadow – Modus Design, Kubki I talerze Circus – Kristoff, Talerz z kolekcji Anny Kuczyńskiej – Kristoff, Filiżanki Nathalie&George – Kristoff, Dzbanek Circus – Kristoff, Dzbanek Nathalie&George – Kristoff, Wazon Malwiny Konopackiej, Talerz z kolekcji Anny Kuczyńskiej – Kristoff, Talerze Mix and Match – Modus Design, Wazon Malwiny Konopackiej, Domus – Modus Design, Talerz Shadow – Modus Design, Trórka wazonik – Modus Design

 

Zdjęcia i stylizacje wykonało Studio Punca. 

Punca to nie tylko określenie narzędzia do wybijania znaku złotniczego na biżuterii. Jest to również nazwa autorskiego sklepu stworzonego przez dwójkę projektantów. „Puncujemy” swoim logo wyselekcjonowane przedmioty. Święta zasada: Tylko polskie wzornictwo. Sklep stacjonarny znajduje się w Krakowie przy ul. Józefa 3.

www.punca.com.pl

Wzorro Design autor artykułu

Reklama

Polecamy!