oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Design / Trendy

Przydomowe place zabaw – w sam raz na jesień!

Co prawda lato już za nami, ale to nie powód, aby rezygnować ze wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że w przestrzeni publicznej przybywa coraz więcej dobrze zaprojektowanych placów zabaw. Dobrze zaprojektowanych, to znaczy zorganizowanych w przemyślany sposób, pobudzających kreatywność dzieci oraz zgodnych z potrzebami różnych grup odbiorców – nie tylko dzieci, ale także ich opiekunów.

 

Wielopokoleniowe place zabaw to rozwiązanie wspierające relacje pomiędzy generacjami. Projektem łączącym w sobie potrzeby różnych użytkowników jest Skwer Sportów Miejskich, który ma powstać na Bemowie w Warszawie. Architekci przewidzieli w jednym miejscu boisko, kawiarnię, skatepark, ale także siłownię dla dorosłych. Dzięki temu młodzi i starsi będą mogli wspólnie spędzać czas. W Warszawie udało się połączyć siły różnych pracowni projektowych, instytucji, społeczników i mieszkańców. W efekcie łatwiej jest koordynować następne działania związane z organizacją wspólnych przestrzeni w mieście.

 

 

Podobne przedsięwzięcia powstają w całej Polsce. Jedną z takich realizacji jest plac zabaw w Katowicach przy ul. Koszarowej i Adamskiego. Powstał on wskutek konsultacji społecznych, dzięki budżetowi obywatelskiemu, i jest projektem pracowni SLAS Architekci. Przez wiele miesięcy projektanci, przy wsparciu Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prowadzili konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnicy. Dzięki takiej postawie została wypracowana koncepcja, która spełniła oczekiwania większości uczestników lokalnej społeczności – zarówno dzieci, jaki i dorosłych. Plac od kilku miesięcy cieszy lokalną społeczność. Nietypowe rozwiązania – takie jak ścianka wspinaczkowa na tyłach śmietników, zjeżdżalnie wykorzystujące naturalne ukształtowanie terenu czy kłody do utrzymania równowagi – to tylko niektóre atrakcje, które pojawiły się na placu. Dla starszych użytkowników powstały ławki, ścieżki do spacerowania, a pod drzewami stanęły leżaki z naturalnie patynowego drewna. Utworzono także audytorium, dzięki któremu mieszkańcy mogą – jak niegdyś – wspólnie spędzać czas na podwórku. Ponadto projekt wpisuje się w architekturę osiedla i wtapia w zieleń, która była zawsze głównym atutem tej przestrzeni.

 

 

Nietypowe podejście do zagospodarowania placu zabaw wykazała jedna z performerek – Iza Rutkowska. We Wrocławiu stworzyła z lokalną społecznością plac zabaw dla dzieci – przeskalowanego miękkiego jeża.

 

 

Ta inicjatywa dała impuls to dalszych działań aktywizujących lokalną społeczność. Dzięki powodzeniu pierwszej akcji artystka przeprowadziła działanie pt. „Plac wszystkich mieszkańców”. Sąsiedzi, często nie znający się wcześniej, zaczęli wspólnie myśleć o zaniedbanym podwórku. Wśród pomysłów znalazło się m.in. zorganizowanie przestrzeni dla dzieci czy postawienie choinki na Święta Bożego Narodzenia. Aktywizacja lokalnej społeczności to przepis nie tylko na lepsze relacje między sąsiadami, ale także na pobudzenie ducha społecznego i wyzwolenie kreatywności.

 

 

Place zabaw pobudzające kreatywność i manualne umiejętności dzieci to idea nawiązująca do przeszłości. Pewnie niejeden z Was, Drodzy Czytelnicy, pamięta czasy podwórkowych zabaw, do których wykorzystywano wszystko, co znalazło się pod ręką, tj. opony, gałęzie, stare pnie itp. Jednym z przykładów tego typu rozwiązań będzie projekt Rezerwat Dzikich Dzieci w Lublinie. Celem pomysłodawców jest przywrócenie zjawiska zabawy na podwórkach – zachęcenie dzieci do wyjścia na dwór i odsunięcia choć na chwilę na bok komputerów i tabletów.

 

 

Nietypowe rozwiązanie, które ma nie tylko bawić, ale także edukować, powstało na Plantach w Krakowie. Olaf Cirut, we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, stworzył plac zabaw inspirowany zabawkami znajdującymi się w zbiorach muzeum. Projekt to także próba dialogu pomiędzy kulturą a naturą.

Plantuś, plac zabaw, który powstał nieopodal krakowskiego parku, jest również świetnym przykładem nieszablonowego myślenia o terenie dla dzieci. Przestrzenne zabawki rozwijają umiejętności manualne oraz są dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych – także najmłodszych użytkowników.

 

 

Opisane przykłady są jedynie wybranymi realizacjami z naszego rodzimego podwórka. Rozwiązania, które pomagają w rozwoju dzieci, poprawiają ich umiejętności motoryczne oraz w kreatywny sposób mobilizują do zabawy, wydają się dzisiaj odpowiedzią na potrzeby najmłodszych użytkowników przestrzeni publicznej. Niestandardowe rozwiązania zachęcają do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dobra zabawa jest przecież najważniejsza!

 

fot. Facebook / @skwer , / @sztuczka

Wzorro Design autor artykułu

Reklama

Polecamy!