oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Design / Trendy

Święta tuż, tuż!

Jako dziecko każdy z nas w Wigilię wypatrywał pierwszej gwiazdki na niebie. Z sentymentem wspominamy też magiczny czas ubierania choinki. Pamiętamy bombki w kształcie sopli, grzybków, żołędzi. Finałem procesu strojenia było zakładanie szklanego szpica na szczyt drzewka.

Pierwsze szklane bombki powstały w połowie XIX wieku. Legenda mówi, że na pomysł szklanych kul wpadł hutnik z miejscowości Lauscha w Niemczech. Nie było go stać na drogie orzechy i jabłka, dlatego sam wydmuchał ozdoby choinkowe. Rok później, w księdze zamówień huty z 1848 roku, pojawiło się zlecenie na sześć tuzinów szklanych kul. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że ponad 150 lat później bombki będą wieszane na większości bożonarodzeniowych drzewek.

Współczesne bombki przyjmują różne kształty. Warto wspomnieć o ozdobach firmy Alessi. Są to bombki z dmuchanego, ręcznie malowanego szkła. Klasyczna bryła kuli pokryta jest graficznymi postaciami, które nadają obiektowi nowoczesny charakter. W podobnej stylistyce jest utrzymana ceramiczna szopka. Klasyczny temat szopki bożonarodzeniowej został ujęty w nowatorski sposób. W podstawowym zestawie znajduje się szopka i pięć figurek: święta rodzina, krowa i osiołek. Do wyboru mamy różne postacie oraz zwierzęta, m.in. Trzech Króli, wielbłąda czy pasterza. Rokrocznie dołączają do nich nowe figurki inspirowane włoską tradycją. Szopka ma kulistą nowoczesną formę i co roku przybiera inny kolor. W tym sezonie szopka jest biała, z namalowaną złotą Gwiazdą Betlejemską.

Jeśli chcemy podążać za trendami kolorystycznymi, marka Pantone proponuje bombki nawiązujące do ich próbników kolorystycznych. Pantone jest firmą, która przewiduje tendencje kolorystyczne. Każda ozdoba to jeden kolor nawiązujący wyglądem i opisem do wzornika Pantone. Tym sposobem nawet miłośnicy minimalizmu mogą posiadać wielokolorową choinkę lub skompletować monochromatyczny zestaw.

Także firma Rosenthal, która powszechnie kojarzona jest z klasyczną porcelaną, oferuje geometryczne i minimalistyczne ozdoby. Proste bombki swoją formą nawiązują do kultowych wazonów Fast oraz Vase of Phase z kolekcji Rosenthal Studio Line. To prawdziwa zabawa formą i skojarzeniami przy użyciu porcelany! Pierwsza z nich posiada futurystyczny kształt  inspirowany prędkością, a druga sprawia wrażenie stłuczonej bombki. W podobnym klimacie utrzymana jest geometryczna seria bombek Solitaire.

 

 

 

Całkowicie inne są „bombki” Hayka. Z jednej strony nawiązują do tradycyjnych kształtów dmuchanych baniek, z drugiej wykonane są z tkaniny z nadrukiem siana. Pierwszym pomysłem na wykorzystanie tkaniny z takim wzorem była pościel. Wiele osób marzy, żeby choć raz przespać się w stogu siana. W przypadku materiałowych bombek łatwo skojarzyć nadruk z tym sianiem, które zgodnie z tradycją wkładane jest pod wigilijny obrus.

 

 

Na choinkach wieszamy bombki, ozdoby drewniane, zrobione na szydełku, wielokolorowe, jednokolorowe, nowe, stare. Jednak bez względu na to, co znajdzie się na drzewku, najważniejsze jest to, z kim spędzamy Boże Narodzenie. Jeśli czytacie ten artykuł przed Świętami, życzymy Wam spędzenia ich z tymi, na których Wam najbardziej zależy oraz choinki takiej, jaką sobie wymarzycie. Jeśli natomiast czytacie go po Świętach, mamy nadzieję, że życzenia się spełniły.

fot. materiały prasowe

Wzorro Design autor artykułu

Reklama

Polecamy!