oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Design / Trendy

W co się bawić?

Czym najchętniej bawiliśmy się w dzieciństwie? Jakie zabawki utkwiły nam w pamięci? Które z nich wspominamy z sentymentem? Takie pytania zadaliśmy sobie w naszej pracowni, kiedy szukaliśmy inspiracji do tego artykułu. Odpowiedź była zwykle ta sama – te najprostsze, które pozwalały kreować zabawę w nieskończoność. Natalia uwielbiała tworzyć rodziny z pluszowych misiów, Kasia sama wycinała postacie z papieru i rysowała dla nich ubrania, a ulubioną zabawką Marcina były klocki, z których zawsze można było zbudować coś nowego. Czy dziś, w dobie smartfonów, tabletów i dronów, dzieci potrafią bawić się kreatywnie? Czy rynek jest już zapełniony tylko zabawkami zdefiniowanymi, z góry określającymi formę zabawy i interakcji?

Naszym skromnym zdaniem, nawet na rynku zdominowanym przez chińszczyznę i plastik można znaleźć wiele dobrze zaprojektowanych zabawek. Oto nasz subiektywny wybór – nie ukrywamy, że chętnie byśmy się nimi pobawili :).

 

#1 Żabka

 

Nie każdy wie, że „Żabka” to polski projekt, ale każdy pewnie kojarzy drewnianą zabawkę na sznurku. Została ona zaprojektowana w 1987 roku przez Małgorzatę i Wojciecha Małolepszych oraz Kazimierza Piotrowskiego – założycieli M.P. Studio. Początkowo była ona sprzedawana w sklepach „Cepelii”, później trafiła nawet do polskich sklepów IKEA, a współcześnie przeżywa swój renesans dzięki marce WellDone, założonej przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna. „Żabka” jest prostą, zbudowaną z drewna zabawką na kółkach – i w tej prostocie tkwi jej siła. Może być najlepszym przyjacielem dziecka, towarzyszem zabaw w domu jak i na zewnątrz, można ją wyprowadzać na spacer – pociągnięta za sznurek ożywa. Jej atutem jest też przyjazny i bezpieczny materiał – drewno brzozowe w różnych wybarwieniach. „Żabka” to już ikona polskiego projektowania, która – w charakterze eksponatu – znajduje się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

#2 Wooden Story

 

Drewno jest niewątpliwie jednym z najbardziej przyjaznych materiałów, bezpiecznym również dla dzieci. Na właściwościach drewna swoją filozofię oparła marka Wooden Story. Jej produkty to przede wszystkim kreatywne, proste klocki pozwalające tworzyć niezliczone budowle, ale także małe auta, różnego rodzaju układanki, a nawet gryzaki dla najmłodszych. Te ostatnie zrobione są z surowego drewna klonowego, specjalnie z myślą o delikatnych dziąsłach małych dzieci. Klocki i pozostałe zabawki Wooden Story stworzone są z materiału od certyfikowanych dostawców, a malowane przy użyciu naturalnych barwników. Elementy zabawek wykańczane są woskiem pszczelim i olejami roślinnymi, które nadają drewnu idealną gładź i sprawiają, że są one przyjemne w dotyku, a także ładnie pachną. Projektanci tych prostych zabawek pomyśleli również o atrakcyjnym opakowaniu swoich produktów – można je kupić w ciekawie ozdobionych pudełkach oraz bawełnianych workach, które doskonale sprawdzają się w przechowywaniu. Wooden Story to marka lokalna – wszystkie jej produkty powstają w Beskidach, ale również globalna – jej wyroby sprzedawane są np. w Nowym Jorku.

 

 

#3 Tektura

 

Nasz wybór padł także na – zaprojektowane przez ilustratora Roberta Czajkę – tekturowe zabawki marki Ringo. Zapoczątkowała je seria „Papierowe miasta” z przeznaczonymi do samodzielnego złożenia tekturowymi elementami, takimi jak dworce autobusowe, restauracje czy samochody. W zestawie znajdują się arkusze tektury falistej z wyciętymi kształtami, kolorowym nadrukiem oraz instrukcją. Elementy łączy się bezpośrednio i nie trzeba używać dodatkowych narzędzi. Największy atut tych zabawek to atrakcyjny, kolorowy język graficzny, nawiązujący do estetyki retro. To proste rozwiązanie wspomaga zdolności manualne, a także buduje poczucie estetyki i wyobraźnię przestrzenną. W ofercie Ringo są też wycinankowi „Ludzie” oraz „Zwierzęta”. Innymi tekturowymi zabawkami, w nieco jednak większej skali, są te proponowane przez Trzy Myszy. Ich produkty powstały z obserwacji dziecięcych zachowań. Dzieci potrzebują własnej przestrzeni, w której tworzą swój świat. Budują domki z krzeseł i poduszek, w których mogą się chować. Projektanci Farida i Krzysiek Dubiel postanowili stworzyć elementy z dobrej jakości tektury, do samodzielnego złożenia i ozdobienia przez dzieci. Od nich (i rodziców) zależy, czy użyją przygotowanych szablonów, czy naklejek, czy namalują coś samemodzielnie. Tekturowe domki, samochody, samoloty i meble dają pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni.

 

 

#4 HuHu

 

Przedmiotami dedykowanymi najmłodszym, które właściwie nie są zabawkami – chociaż kto wie, wszakże dziecięca wyobraźnia nie zna granic – jest seria lamp HuHu autorstwa Beza Projekt. Te sympatyczne lampki nocne przybrały kształty zwierząt – sowy, jeża i zająca. Leśni przyjaciele mogą być towarzyszem dziecięcych snów lub pretekstem do opowiadania przez rodziców bajek na dobranoc. Rzucane przez lampy cienie pozwalają rozwijać dziecięcą fantazję. Są one idealnym oświetleniem przy łóżku lub łóżeczku, dają delikatne światło, tworząc przyjemną i ciepłą atmosferę. Lampy, wykonane z fornirowanej sklejki, są sprzedawane przez markę VOX.

 

 

Dzisiejszy rynek zabawek jest ogromny, nasze propozycje są tylko małym fragmentem bogatej oferty. Chcieliśmy wskazać dobry kierunek, który ułatwi wybór wśród morza produktów. W naszej selekcji sugerowaliśmy się przede wszystkim estetyką, ale także materiałami oraz pochodzeniem – wskazaliśmy tylko polskie produkty. Uważamy, że zabawki dla dzieci powinno się wybierać świadomie i odpowiedzialnie – biorąc pod uwagę nie tylko ich atrakcyjność, ale także walory edukacyjne. Warto stawiać na zabawki budzące i rozwijające dziecięcą kreatywność oraz poczucie estetyki, gdyż te umiejętności powinny być kształtowane od najmłodszych lat.

fot. materiały prasowe

Wzorro Design autor artykułu

Reklama

Polecamy!