Jaka jest wartość syntetycznych kamieni szlachetnych?

Udostępnij:

Syntetyczne kamienie szlachetne dla niedoświadczonych mogą być synonimem podróbek i nieoryginalnej biżuterii. Ale czy to prawda? Czym są syntetyczne kamienie szlachetne? Które z nich są lepsze, a które mniej popularne?

Co to jest syntetyczny kamień szlachetny?

Biżuteria wykonana z kamieni szlachetnych może stanowić piękną ozdobę dla każdego, niezależnie od wieku. Ten elegancki element może stanowić uzupełnienie wielu strojów i sprawić, że jego właściciel będzie wyglądał niezwykle stylowo i prestiżowo. Niestety, naturalne kamienie szlachetne mogą być bardzo drogie. Nowoczesna technologia pozwala na tworzenie syntetycznych kamieni szlachetnych, które są praktycznie nie do odróżnienia od swoich naturalnych odpowiedników. Dzięki temu są one o wiele bardziej atrakcyjne.

Czym są syntetyczne kamienie szlachetne?

Syntetyczne kamienie szlachetne można opisać jako kamienie szlachetne stworzone przez człowieka, które są wzorowane na naturalnych kamieniach szlachetnych. Syntetyczne kamienie mogą mieć takie same lub podobne właściwości chemiczne i fizyczne jak ich naturalne odpowiedniki. Wyglądają one niemal identycznie jak naturalne kamienie szlachetne. Kamienie syntetyczne o wysokiej jakości mogą być zidentyfikowane tylko przez specjalistę przy użyciu mikroskopu lub szkła powiększającego. Czasami, nawet oko może być użyte, jeśli specjalista jest jubilerem lub gemmologiem.

Czy klejnot syntetyczny jest klejnotem sztucznym?

Ważne jest, aby pamiętać, że syntetyczne kamienie szlachetne nie przypominają kamieni naturalnych. Syntetyczne kamienie szlachetne nie są imitacją prawdziwych kamieni. Sztuczne kamienie nie są podobne do swoich naturalnych odpowiedników. Choć kamień taki nazywany jest czasem kamieniem jubilerskim, należy pamiętać, że ma on zupełnie inne właściwości niż kamień szlachetny, który ma imitować. Cyrkonia jest przykładem kamienia, który wygląda jak diament. Sztuczne kamienie są znacznie łatwiejsze do zidentyfikowania niż kamienie syntetyczne.

Przeczytaj również: Od klasycyzmu do art deco czyli kilka słółw o biżuterii antykwarycznej - https://bizuland.pl/bizuteria-antykwaryczna/cbxo/od-klasycyzmu-do-art-deco-czyli-kilka-slolw-o-bizuterii-antykwarycznej.html

pierścionki z kamieniami szlachetnymi

Jakie są korzyści z syntetycznych kamieni szlachetnych?

Syntetyczne kamienie szlachetne wyróżniają się swoim unikalnym wyglądem. Często nazywane są kamieniami doskonałymi. Kamienie te są bardzo powtarzalne i mają żywy kolor. Oznacza to, że nawet jeśli w opasce zaręczynowej znajdą się dwa elementy kamienia, nie zmienią one swojej barwy. Kamienie syntetyczne są wolne od wtrąceń i zarysowań. Posiadają również idealny szlif. Te cechy pozwalają na stworzenie idealnego elementu biżuterii.

Syntetyczne kamienie szlachetne mają również przewagę cenową. Producenci musieli obniżyć ich ceny ze względu na postęp technologiczny i powszechną akceptację elementów syntetycznych.

Czy możliwe jest odróżnienie kamienia syntetycznego od naturalnego?

Trudno jest odróżnić syntetyczny kamień szlachetny od jego prawdziwego odpowiednika. Rozróżnienia tego może dokonać specjalista wyposażony w lupę lub mikroskop. Aby odróżnić te dwa rodzaje kamieni, należy zbadać ich strukturę wewnętrzną i ewentualne inkluzje. Innym problemem jest rozpoznanie i użycie imitacji lub syntetycznych diamentów. Dokładna analiza kamienia w dobrze wyposażonym laboratorium jest konieczna do rozpoznania fałszywego diamentu.

Możliwe jest zastosowanie go w biżuterii w celu "poprawienia jakości" kamieni naturalnych. Olejowanie szmaragdów i wyżarzanie rubinów to dwa przykłady zabiegów, które mogą być stosowane w celu podkreślenia piękna kamieni szlachetnych.