Poradnik dla zadłużonych - czyli jak poradzić sobie z pożyczkami?

Udostępnij:

W tej chwili o kredyt łatwiej niż kiedykolwiek. Oprócz pożyczek, które można zaciągnąć w tradycyjnych bankach, są i takie, których udzielają parabanki. Często udzielane tylko na dowód osobisty i już w 15 minut. Takie oferty kuszą wszystkich, którzy mają jakieś dodatkowe potrzeby - chcą coś naprawić, gdzieś pojechać, kupić coś, o czym długo marzyli... Jednak każdą pożyczkę trzeba oddać, a prostota pożyczania powoduje spiralę długów, w którą wpada wiele osób. Jeśli już ktoś zadłużył się w poważny sposób, nie oznacza to, że nie ma dla niego ratunku. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na poradzenie sobie z zobowiązaniami finansowymi. Warto skorzystać z naszych porad!

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Wydaje Ci się, że zadłużenie to tylko kwestia finansów? Niestety, jesteś w wielkim błędzie! Stres związany z długami wpływa na całe życie człowieka i odbija się na jego zdrowiu - zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Przez to można na przykład zachorować, co jeszcze pogorszy sytuację dłużnika, albo też pogrążyć się w depresji, co oczywiście może spowodować na przykład utratę pracy, czyli źródła dochodu. Zdarzają się i takie sytuacje, że przez wysokie zadłużenie rozpada się rodzina, albo nawet - w ostateczności - ktoś popełnia samobójstwo, ponieważ nie może znieść napięcia i nie widzi dla siebie ratunku. Niestety, mnóstwo Polaków ma w tej chwili różnorakie kredyty, więc chociaż wydaje się, że nasza sytuacja jest lepsza niż kiedyś (stać nas na lepsze auta, kupujemy sporo mieszkań, otwieramy własne firmy, wyjeżdżamy na egzotyczne wakacje, wyprawiamy drogie święta itp.), wiele rzeczy robimy i kupujemy na kredyt. Poziom stresu w naszym kraju również stoi na wysokim poziomie, a nie pomaga fakt, że wiele osób uważa zadłużenie za kwestię wstydliwą. Skoro nie można się podzielić z innymi swoimi problemami, to zdrowie jeszcze się pogarsza. Warto o nie zadbać w pierwszej kolejności!

Nie unikaj działań

Położenie się do łóżka i rozmyślanie o beznadziejności sytuacji naprawdę w niczym nie pomoże! Może jeszcze dodatkowo pogorszyć sprawę - trzeba bowiem działać! Nie jest łatwo wyjść ze spirali długów, ale jest to możliwe. Pokazują to przykłady licznych osób, którym się udało. Niestety, brak należytej wiedzy Polaków sprawia, że wolą oni unikać działania, a nawet kontaktu z wierzycielami. Jest to ostatnia rzecz, jaką można zrobić - na pewno w końcu i tak wierzyciel odzyska należność, jednak to od nas zależy jak do tego dojdzie. Nie można tracić rozsądku - trzeba zachować spokój, chociaż nie jest to łatwe. Jeśli nawet ktoś nie chce prosić o pomoc rodziny, warto skontaktować się z samym wierzycielem - i wyjaśnić całą sytuację. 

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli masz problemy czy wątpliwości prawne, skonsultuj się z prawnikiem. Jeśli chcesz poinformować o problemach finansowych, idź prosto do wierzyciela. Banki naprawdę nie czekają aż się komuś powinie noga - każdy chce po prostu odzyskać pieniądze. Informując wcześniej, że możemy mieć z tym problem i uzasadniając wszystko (na przykład utratą pracy, chorobą itp.), jesteśmy w stanie wynegocjować nową umowę. Dzięki nowym warunkom będzie nam łatwiej spłacić zadłużenie, bo na przykład będą nas obciążać niższe, miesięczne raty. Nie można tylko tracić nadziei - trzeba samemu szukać opcji rozwiązania problemu. Jeśli się zgłosimy do banku z gotowym planem działania, jego przedstawiciele spojrzą na nas przychylniejszym okiem. Będziemy bowiem dla nich bardziej wiarygodni. Warto zawsze umówić się na konsultację, przyjść na nią z własnymi pomysłami, posłuchać wszystkich porad, zapamiętać informacje i zastosować się do wskazówek. Ważne jest zwłaszcza to ostatnie - trzeba się wywiązywać ze swoich słów. Inaczej nikt nie będzie nam nigdy ufał.

Sposoby na pożyczki

Istnieje wiele sposobów wychodzenia z zadłużenia. Różne opcje będą najbardziej odpowiednie w różnych przypadkach - każdy przypadek jest bowiem nieco inny. Czasem można zdecydować się na konsolidację kredytu, kiedy to bank przejmie nasze zobowiązania, ustalając nową umowę. Nie oznacza to jednak, że można wówczas przestać oszczędzać - warto zabezpieczyć się na czarną godzinę i odkładać na konto co się da. Będzie to zabezpieczenie na przyszłość, gdyby znów miał się nam zdarzyć gorszy okres. Jeśli straciliśmy pracę, poszukajmy czegoś jak najszybciej. Jeśli zarabiamy zbyt mało, znajdźmy sobie drugą pracę, albo weźmy nadgodziny. Zawsze istnieje jakieś wyjście z sytuacji - trzeba tylko zacząć działać odpowiednio wcześniej! Jak tylko uznamy, że rzeczywiście możemy mieć jakiś problem, udajmy się do wierzyciela, żeby wyjaśnić wątpliwości. Istnieje sporo poradników na ten temat - podobnie jak na temat inwestowania czy oszczędzania. Warto po nie sięgnąć i dowiedzieć się jeszcze więcej!