Czego dowiedzieliśmy się z wielkiego finału Eurowizji 2021.

Udostępnij:

Eurowizja 2021 była śmiałym eksperymentem w pokonywaniu koronawirusa - ale chodziło o coś więcej.

Co jeszcze nam powiedziała?

Rock 'n' Roll nie umarł - przynajmniej w Europie

Zwycięstwo Maneskina z utworem "Zitti E Buoni", pełnym przekornych wersów i tekstów o paleniu, nie było jedyną oznaką odrodzenia rocka. Fiński Blind Channel zajął szóste miejsce z gniewnym nu-metalowym utworem "Dark Side", a reprezentujący Portugalię The Black Mamba uplasował się na dwunastej pozycji z "Love Is On My Side", kawałkiem klasycznego rocka z lat 70-tych, który nie byłby nie na miejscu w katalogu Paula McCartneya.

Francuski może być kolejnym językiem, który podbije światowy pop

Przez ostatnie kilka lat hiszpańskojęzyczny pop podbijał amerykańskie i europejskie listy przebojów dzięki takim wykonawcom jak Bad Bunny, Rosalía czy C. Tangana. Czy teraz czas na francuski? W sobotę Barbara Pravi zajęła drugie miejsce we Francji z utworem "Voilà" - tradycyjnym kawałkiem chanson, który wielu krytyków porównywało do piosenek Édith Piaf. Trzecie miejsce przypadło Szwajcarom z Gjon's Tears z "Tout l'Univers", również po francusku.

Czytaj również: https://styl.fm/newsy/392449.rafal-brzozowski-odpadl-z-eurowizji-internauci-tworza-memy

Europa nienawidzi Wielkiej Brytanii. (I Niemiec. Ale trochę mniej).

James Newman, brytyjski uczestnik konkursu, doznał największej kompromitacji wieczoru - nie otrzymał żadnych punktów od jurorów, ani od publiczności. To pierwszy raz od 2003 roku, kiedy Wielka Brytania skończyła z zerem. Czy ma to coś wspólnego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Ale, być może, nie ma. Niemcy, dominująca siła w polityce europejskiej, otrzymały w sobotę tylko trzy głosy, plasując się na przedostatnim miejscu. Hiszpania zdobyła tylko sześć głosów, Holandia - 11.

Eurowizja ma najwspanialszy system głosowania na świecie

Proces głosowania na Eurowizję jest skomplikowany i trwa godzinami, angażując jury rozproszone w 39 krajach - niektóre z nich nigdzie w pobliżu Europy, jak Australia - jak również oddzielne głosowanie przez publiczność. Jednak w sobotę, głosowanie było najważniejszym wydarzeniem konkursu. W miarę ogłaszania wyników głosowania, prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie między aktami. Na początku Francja i Szwajcaria wydawały się być prawdopodobnymi zwycięzcami, potem do głosu doszła Islandia, a następnie Włochy, które zdobyły ogromne poparcie publiczności. To może być skomplikowane, ale być może inne ważne ceremonie rozdania nagród, takie jak Grammy Awards, powinny rozważyć przyjęcie takiego systemu i zaangażowanie publiczności.