Okulary kameleon: prawdziwe i fałszywe. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Udostępnij:

Okulary kameleon: prawdziwe i fałszywe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pomysły na urodę /. Idea obrazu Okulary adaptacyjne z soczewkami fotochromowymi, które dla wielu znane są jako "kameleony" potrafią zmieniać swój kolor z jasnego na ciemny w zależności od światła. Z tego powodu są szczególnie cenione przez osoby z wadami wzroku: dużą wrażliwością na światło, astygmatyzmem.Cena okularów fotochromowych jest zazwyczaj droższa od zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Jednak potencjalni nabywcy są często wabieni ofertami kuszących rabatów na "kameleony" sięgających 50% lub zaporowo niskimi cenami poniżej 1000 rubli. Jakie "kameleony" można kupić za taką cenę: prawdziwe czy fałszywe? Na co zwrócić uwagę wybierając okulary fotochromowe?
Soczewki okularów

fotochromowych

charakteryzują się zmienną transmitancją - właściwością zmiany koloru. W ciągu dnia w słońcu przepuszczalność światła jest minimalna: soczewki stają się czarne, poza słońcem wracają do poprzedniego stanu i są jaśniejsze.Efekt ten uzyskano dzięki innowacyjnej kompozycji soczewek, które wykonano z materiału zawierającego specjalne elementy fotochromowe. To właśnie te elementy reagują na intensywność i siłę bezpośredniego promieniowania UV, zmieniając odcień soczewki z jasnego na niemal czarny. Przy braku światła UV soczewki stają się przezroczyste.

Zastosowanie wyrafinowanej, innowacyjnej technologii z najdrobniejszymi mikropowłokami w soczewkach okularowych nie może być tanie. Dlatego markowe okulary fotochromowe to produkty zaawansowane technologicznie, przy tworzeniu których producenci wykorzystują najnowsze materiały.

Sprawdź na przykład model Ray-Ban 3689 Aviator II Evolve 001/T1 fotochromowy z przyciemnianiem 2 w katalogu https://optika-outlet.ru/brands/rayban/: modne bladozielone soczewki zmieniające kolor osadzono w solidnej metalowej oprawie w kolorze złota z subtelnymi, płaskimi uszami.Okularów nie trzeba zdejmować, jeśli słońce zniknęło za chmurami lub nawet wieczorem. Model o wysokim stopniu przyciemnienia, Level 3 to oryginalny model Etnia Barcelona 5 Marina BKRD Chameleon z fotochromowymi, gradientowymi soczewkami.

Jak wybrać odpowiednie okulary?

Gołym okiem trudno odróżnić oryginalne "kameleony" od podróbek. Wybierając okulary adaptacyjne zwróć uwagę na następujące kwestie:
 1. prawdziwy fotochrom nie zniekształca obrazu, zachowując jego naturalność, tylko zaciemnia, przyciemnia światło słoneczne, w przeciwieństwie do podróbek, w których wszystko wokół staje się nadmiernie jasne lub, przeciwnie, blade;


 1. Jeśli Twoje okulary są bez obręczy lub półobręcze lub jeśli kupujesz soczewki kameleonowe osobno, spójrz na krawędź soczewki adaptacyjnej przy krawędzi oprawy; powinna być ciemna; jeśli jest jasna to Twoja soczewka jest tylko powłoką, która nie będzie trwała; 1. soczewka powinna być gładka
 2. bez
 3. plam;
 4. kameleony nie ciemnieją w sztucznym świetle, tylko w ultrafiolecie
 5. .
 6. Należy jednak pamiętać, że promienie UV przechodzą nawet przez chmury; soczewki będą ciemnieć na zewnątrz i przy pochmurnej letniej pogodzie, ale pozostaną jasne podczas jazdy samochodem lub w oświetlonym słońcem pomieszczeniu, gdzie promienie UV nie przenikają przez szkło.
Wybierając szkła fotochromowe należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
 1. szybkość adaptacji soczewek przy zmianie oświetlenia - produkty dobrej jakości już po 5-7 minutach przyciemniają się na 60-70 %;

 2. ilość ultrafioletu przepuszczanego przez soczewki (transmisja strumienia światła widzialnego - VLT) - określona jest w instrukcji w procentach

:
  im
 1. niższa, tym lepsza ochrona oczu przed promieniami UV;

 2. materiał soczewek - szkło (mineralne) lub tworzywo sztuczne (polimerowe): plastikowe dają większe przyciemnienie - do 85%, ale mają krótszą żywotność, bo łatwo się rysują;

 3. dostępność specjalnych powłok ochronnych - filtry UV, ochrona przed deszczem, kurzem, brudem, promieniowaniem o niebieskim spektrum;

 4. trwałość aplikacji fotochromowej - od 2 do 5 lat
. 1. Weźmy
 1. na przykład
pod uwagę Etnia Barcelona 5 Maraca 56S HVGD, popularny model "pussycat" dla kobiet, w ramce z obręczami w kolorze Havana. Posiadają mineralne adaptacyjne soczewki brązowe o średnim poziomie przyciemnienia 2. Będą trwały znacznie dłużej niż okulary z soczewkami polimerowymi, ponieważ są bardziej odporne na zarysowania.

Porady dla okularników

Jeśli masz problemy ze wzrokiem: krótkowzroczność, nadwzroczność i inne choroby, lepiej kupić oprawki i zamówić soczewki do okularów kameleon. Będzie to jak najbardziej słuszna decyzja, oszczędzanie na własnym wzroku jest obarczone nieodwracalnymi konsekwencjami.Soczewki dioptryczne powinny być produkowane indywidualnie dla każdej osoby ściśle na receptę lekarza. Okulista dobiera parametry soczewek na podstawie indywidualnych danych pacjenta: odległość między środkami źrenic, moc soczewki w dioptriach dla każdego oka osobno.

Odpowiednio dobrane soczewki korekcyjne fotochromowe oszczędzą użytkownikom okularów konieczności noszenia dwóch par okularów w lecie i zapewnią komfortową ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. A gotowe soczewki korekcyjne kupione na wyprzedaży w niskiej cenie mogą pogorszyć widzenie, ponieważ mogą nie być dopasowane do specyficznych parametrów okulistycznych użytkownika.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
 • Czytaj także
 • Komentarze