Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

Udostępnij:

Jednym z podstawowych argumentów przemawiających za wysłaniem swojego dziecka do przedszkola jest fakt, że miejsce to uczy samodzielności. Co prawda już przed wysłaniem do takiej placówki maluch powinien posiadać te podstawowe umiejętności, takie jak samodzielne jedzenie czy ubieranie się. Przedszkole jednak znacznie utrwala w dzieciach te rzeczy i rozwija zupełnie nowe. Jeśli zatem czynności takie jak samodzielne sznurowanie butów sprawiało maluchowi wcześniej nieco trudności, to w przedszkolu na pewno się tego nauczy. Odpowiedzialność za samego siebie oraz samodzielność rozwija się w dziecku również poprzez obserwowanie otaczającego go świata i badanie zachowań innych ludzi. Kolejną rzeczą o której należy wspomnieć jest fakt, że w przedszkolu dziecku znacznie rozwija swoje umiejętności społeczne. Spotyka tam innych maluchów – swoich rówieśników – i nawiązuje z nimi kontakt. Co prawda rodzice nie mają nigdy wpływu na to, z jakimi dziećmi ich maluch będzie bawił się w przedszkolu.

Niemniej jednak zarówno te znajomości pełne przyjaźni jak i kontakt z niezbyt miłymi rówieśnikami jest dla dziecka czymś bardzo cennym. W przedszkolu dziecko może nauczyć się sprawnego działania w grupie i poznaje zasady, jakie nią kierują. Zaczyna dzięki temu rozpoznawać zachowania innych ludzi i uczy się, w jaki sposób należy reagować w określonych sytuacjach. Doświadczenie to może bardzo przydawać się w późniejszym życiu. Dzięki spędzaniu czasu ze swoimi rówieśnikami w przedszkolu dziecko uczy się nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

czy wysłać dziecko do przedszkolaNiektóre dzieci są bardzo otwarte i z łatwością podchodzą do innych maluchów, podczas gdy innym sprawia to nieco trudności. Maluch sam musi tutaj zwalczyć w sobie nieśmiałość i strach aby móc nawiązać kontakt z innymi dziećmi i stworzyć z nimi relacje, które później przerodzą się w przyjaźń. Takie doświadczenia są oczywiście bezcenne, bowiem dziecko już jako dorosły człowiek niejednokrotnie spotka się w życiu z sytuacjami, kiedy pomimo nieśmiałości będzie musiało nawiązywać kontakty z innymi. Kolejnym argumentem jest fakt, że niektóre dzieci spędzają bardzo dużo czasu w samotności – brak rodzeństwa i wolnego czasu u rodziców niezbyt im służy. Z tego powodu czas spędzony w przedszkolu może być dla nich bardzo cenny; maluchy uczą się tam współpracy z innymi i dowiadują się, że bez innych ludzi ciężko jest wykonywać jakiekolwiek działania. Dzieci stają się wówczas także bardziej skłonne do kompromisów i zdolne do rozumienia potrzeb innych ludzi.