Kupujemy trampolinę dla dziecka

Udostępnij:

Trampolina dla dziecka to sprzęt, który zapewni naszym pociechom mnóstwo frajdy. Latem dzieci potrafią na niej spędzać długie godziny, korzystając z świeżego powietrza. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie. W dłuższej perspektywie czasu, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, nie opłaca się kupować najtańszych trampolin ze sklepowych wyprzedaży. Tego rodzaju produkty najczęściej nie spełniają wymogów dotyczących zapewnienia osobom z nich korzystającym właściwiej ochrony. W tekście prezentujemy wskazówki, które pomogą wybrać nam odpowiednią trampolinę dla dzieci.

Latem mamy więcej czasu na rozrywkę w ogrodzie – w końcu pora na zabawę! Trampoliny ogrodowe ostatnio coraz tańsze i modniejsze to świetny pomysł na wspólną frajdę dla całej rodziny. Bawić się na trampolinach mogą maluchy z rodzicami, zacieśniając wspólne więzi. Pamiętajmy jednak, że musimy zrobić wszystko tak, aby nasze harce były bezpieczne. Zabawy na źle dobranej trampolinie często kończą się mniej lub bardziej poważnymi urazami. Zacznijmy od tego, że dziecko na trampolinie może się bawić tylko pod opieką kogoś dorosłego, który będzie czuwał nad zabawą, sprawował kontrolę. A jak dobrać sam sprzęt?

Pierwsze ustalenia

Najpierw określmy, jakie wymiary sprzętu nas interesują. Powinny być one dostosowane zarówno do wielkości naszego ogródka, jak również do liczby uczestników. Następnie należy wybrać obciążenia, które będzie optymalne. Najlepiej jednak wybierać trampoliny z górną granicą do 150 kg., co pozwoli naszym pociechom skakać z nami lub ich przyjaciółmi. Równie ważne jest sprawdzenie siatki zabezpieczającej, która chroni dzieci przed ewentualnym wypadnięciem z trampoliny i uszkodzeniem ciała.

dziecko na trampolinie

Konstrukcja trampoliny

Kolejny krok to sprawdzenie konstrukcji. Podstawą, dosłownie i w przenośni, są w tym wypadku nogi, które muszą być mocne, stabilne. Trzeba się upewnić też, że nie będą zapadać się w podłoże. Otóż trampolina przenosi bardzo duże obciążenia, tak więc nogi muszą być bardzo mocne, zaś ich blokady wyjątkowo trwałe. Zwróćmy również baczną uwagę na jakość stelażu. Tak jak nogi, powinien on być niezwykle mocny i solidny. Dla wielu osób ważna jest również możliwość złożenia trampoliny oraz jej waga. Parametry te przydają się przy przenoszeniu sprzętu, jednak z drugiej strony jak często będziemy transportować trampolinę w inne miejsca? Wydaje się więc, że o wiele bardziej istotne jest to, czy mocowania, zapięcia oraz spawy są solidne, a rurki na tyle grube, aby się nie powyginały lub nie połamały podczas zabawy. Co więcej, niektóre części konstrukcji powinny być specjalnie zabezpieczone tak, aby użytkownik podczas skakania nie pokaleczył sobie ciała. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu materiałów przed rdzą. Otóż sprzęt ten często będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych. Na naszą uwagę zasługują również sprężyny, które powinny być solidne i masywne, z pewnym zaczepem tak, aby nie odpięły się podczas skakania. Jeśli zdecydujemy się na siatkę zabezpieczającą zewnętrzną, sprężyny powinny być bezwzględnie zabezpieczone, ponieważ jakikolwiek przypadkowy kontakt może doprowadzić do poważnego uszkodzenia ciała dziecka o np. hak. Osłony muszą być wykonane z trwałego materiału, takiego, które nie da się łatwo rozerwać. Bardzo często przydatna okazuje się również specjalna drabinka, która ułatwi wchodzenie i schodzenie z trampoliny zewnętrznej. Ogólnie rzecz biorąc wydatek nie jest wysoki, a z pewnością ułatwi korzystanie z urządzenia również dorosłym.

Potrzebne certyfikaty

Dokonując zakupu trampoliny dla dzieci koniecznie trzeba sprawdzić czy interesujący nas model posiada jeden z następujących certyfikatów: certyfikat CE, TUV lub GS. Pierwszy gwarantuje, że sprzęt spełnia standardy w kwestii bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Certyfikat wskazuje również, że przedmiot jest zgodny z wymogami nałożonymi przez Unię Europejską. Z kolei światowy certyfikat bezpieczeństwa TUV jest znakiem zastrzeżonym i jego używanie wymaga zgody ze strony firmy, co jest możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku w procesie certyfikacji. TÜV SÜD to niemiecka marka, która jest synonimem bezpieczeństwa i solidności. Certyfikat GS wskazuje, że dana trampolina spełnia europejskie normy bezpieczeństwa i jakości.