Urlop macierzyński a powrót do pracy


Udostępnij:

Coraz więcej pracodawców wychodzi naprzeciw osobom wracającym z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Wiele korporacji ma opracowane dodatkowe programy benefitowe, które nie wynikają z kodeksu pracy. Dbają o to, aby pracownicy po powrocie po dłużej nieobecności mieli zapewniony komfortowy powrót do zawodowych obowiązków.

Obecnie, po urodzeniu dziecka, można przebywać na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim łącznie 1 rok. Następnie można zdecydować się jeszcze na urlop wychowawczy trwający do 3 lat. Przewidziane kodeksem długości urlopów to: macierzyński (do 37 tygodni), rodzicielski (do 34 tygodni), wychowawczy (do 36 miesięcy). Kodeks pracy przewiduje także różnorodne przywileje dla osób wracających po okresie opieki nad dzieckiem. Są to m.in. przerwy w pracy dla mamy karmiącej, możliwość zmiany wymiaru czasu pracy, brak możliwości „zdegradowania” na niższą pozycję lub zmniejszenia poziomu wynagrodzenia.

Są pracodawcy, którzy jeszcze dodatkowo wspierają młodych rodziców na etapie urlopu rodzicielskiego, bądź też po jego zakończeniu. Pracodawcy stosują różne rozwiązania i benefity. Niektóre firmy proponują bony prezentowe do sklepów z artykułami dziecięcymi. Inne dofinansowują opiekę nad dzieckiem (np. żłobek, aby umożliwić rodzicom powrót do pracy, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia). Jeszcze inne proponują elastyczny czas pracy bądź też dodatkowy urlop płatny (nawet dodatkowe 30 dni w pierwszym roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego).  Stosują różne rozwiązania, które mogą wspierać efektywność świeżo upieczonych rodziców.

Firmy doceniają pracowników, którzy wiążą się z nimi długoterminowo. Dlatego też coraz częściej proponują dodatkowe rozwiązania osobom posiadającym dzieci. Z badań wynika, że prawie 70% młodych mam pozostaje u tego samego pracodawcy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. 

O czym warto pamiętać, aby ten powrót był jak najbardziej płynny? Podczas urlopu ważne, aby rodzice starali się być „na bieżąco” z nowościami związanymi z ich branżą. Dobrze jest także zachowywać kontakt ze współpracownikami, który pozwoli na pozyskiwanie na bieżąco informacji o ewentualnych zmianach w firmie.  Warto poświęcić trochę czasu pomimo, że opieka nad dzieckiem w tym pierwszym okresie jest zajęciem niezwykle absorbującym.