Kulki gejszy a mięśnie Kegla - dobieranie, używanie, skutki

Udostępnij:

Kulki gejszy to w tej chwili coraz popularniejsze akcesoria do treningu. Jednak chodzi tutaj o specyficzny jego rodzaj - takich akcesoriów nie znajdziemy na żadnej siłowni. To specjalne elementy, które służą do wzmacniania mięśni dna miednicy i przeznaczone są dla kobiet. Sprzyjają polepszeniu zdrowia oraz życia seksualnego danej kobiety - a w efekcie i lepszemu życiu w parze. Wzmacnianie mięśni Kegla w taki sposób nie jest zresztą wcale współczesnym wynalazkiem, ponieważ pierwsze tego rodzaju rzeczy powstały jeszcze w IV wieku, w Japonii. Dzisiaj coraz więcej kobiet decyduje się na ich używanie, jednak wszystko trzeba robić w sposób właściwy - inaczej możemy nie tylko nie odnotować korzyści, lecz jeszcze sobie zaszkodzić. Jak zatem odpowiednio stosować kulki gejszy? Jak konkretnie wpływają one na mięśnie Kegla? I jak dobrać odpowiednie kulki, by sobie pomóc?

Mięśnie Kegla - co warto o nich wiedzieć?

Mięśnie Kegla to mięśnie dna macicy, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mimo że panowie na ich trenowaniu (o czym niestety zapominają) również bardzo by skorzystali, to niewątpliwie kobiety zyskują więcej. Przede wszystkim mocniejsze mięśnie pozwalają na szybszy i sprawniejszy poród, a po nim, jeśli były wytrenowane, szybciej powracają do formy. Dzięki nim - o ile są w dobrej formie - możemy również pożegnać się z problemem nietrzymania moczu, z wypadaniem macicy, czy też poprawić swoje życie seksualne. Panie nie tylko zapewnią sobie lepsze wrażenia, ale również sprawią większą przyjemność partnerowi. Nazwa "mięśnie Kegla" pochodzi od nazwiska doktora Arnolda Kegla, który w latach 40' XX wieku opisał szereg ćwiczeń, przeznaczonych dla wzmocnienia mięśnia łonowo-guzicznego. Ćwiczyć można bez żadnych dodatków - po prostu zaciskając mięśnie. Jednak najlepsze efekty można uzyskać, gdy używa się specjalnych ciężarków dopochwowych - takich, jak kulki gejszy.

Mięśnie Kegla - jak ćwiczyć, by je wzmocnić?

Mięśnie Kegla to mięśnie dna macicy, które - jak każde mięśnie - można wytrenować. Stałe efekty widoczne są po około 6 tygodniach odpowiedniego treningu - czyli podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych grup mięśni. Trening może być wykonywany na naprawdę różne sposoby - w zależności od tego, co danej kobiecie najbardziej odpowiada. Można ćwiczyć bez dodatkowego obciążenia, we własnym domu. Lepiej nie robić tego (mimo że czasem słyszy się podobne porady) w trakcie oddawania moczu, zaciskając je by go wstrzymać. Proces ten pozwala zlokalizować mięśnie, ale to wszystko. Ćwiczenia można również dobrać w indywidualny sposób, w czasie wizyty u fizjoterapeuty. Nie każda kobieta chce jednak rozmawiać z takim specjalistą na temat mięśni Kegla. Stąd dobrym sposobem jest wykonywanie ćwiczeń ze specjalnym programem treningowym, albo po prostu zakupienie kulek gejszy. Ten ostatni sposób pozwala na trening nawet w czasie wykonywania innych czynności. Niekoniecznie musimy być też w domu - można swobodnie z niego wychodzić. Przecież niczego nie będzie widać!

Kulki gejszy - jak je właściwie dobrać?

Dla skuteczności ćwiczeń ważne jest idealne dobranie kulek gejsz dla konkretnej kobiety. A jest w czym wybierać! W tej chwili w wielu sklepach specjalistycznych można natrafić na różne oferty. Kulki różnią się między sobą kolorem, konkretną formą, materiałem, wielkością, jak też wagą. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te parametry, kiedy będzie się wybierać coś dla siebie. Jeśli chodzi o materiał, trzeba wybrać możliwie najbezpieczniejsze kulki. W końcu wkładamy je do środka swojego ciała! Najlepsze będą kulki z silikonu, z ewentualnie elementami z tworzywa ABS oraz ze sznurkiem, który również jest silikonowy, albo wykonany z wodoodpornego materiału. Każda początkująca kobieta powinna wybrać możliwie jak najlżejsze kulki - o wadze od 30 do 50 gramów.Jeśli chodzi o wielkość, jest akurat odwrotnie - lepiej sięgać najpierw po to większe, które łatwiej utrzymać. Najlepsze będą uniwersalne - o średnicy około 36 milimetrów. Warto też przemyśleć (co jest już kwestią indywidualną), czy lepiej wybrać dla siebie kulki drgające czy nie powodujące drgań. 

Kulki gejszy - jak je odpowiednio stosować?

Żeby kulki gejszy naprawdę zaczęły działać i żeby wzmocnić dzięki nim mięśnie Kegla, należy nie tylko wybrać te właściwe, ale też po prostu odpowiednio je zaaplikować. To naprawdę proste - porównywalne do aplikacji zwykłego tamponu. Jednak warto o tym nieco opowiedzieć, ponieważ kobiety mają mimo wszystko pewne opory przed ich zakładaniem. Kulki gejszy można wkładać na stojąco lub w pozycji leżącej. Ta druga opcja na początek jest niewątpliwie łatwiejsza. Warto użyć lubrykantu na bazie wody, który ułatwi ich wsunięcie do środka. Rozluźniamy mięśnie pochwy, a następnie wkładamy kulki w taki sposób, by ich dolna krawędź znajdowała się na głębokości co najmniej 2 centymetrów od wejścia pochwy. Wyjmowanie także jest łatwe i szybkie - wystarczy rozluźnić mięśnie i pociągnąć za sznurek. Z kolei uzyskane efekty mogą być naprawdę spore - zatem warto!