Obawiasz się o swoje zdrowie z powodu smogu? Sprawdź jakość powietrza zanim wyjdziesz z domu!

Udostępnij:

Smog jest poważnym problemem w większości polskich miejscowości. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu są wielokrotnie przekraczane. Zanieczyszczone są nie tylko największe aglomeracje, lecz nawet małe miejscowości czy wsie. Szkodliwe substancje dokuczają nam na tyle, że wyjście na spacer przestaje być zdrowe i przyjemne. Na szczęście można dziś bez problemu zweryfikować jakość powietrza na swoim komputerze czy smartfonie. W jaki sposób tego dokonać? Instrukcja na ten temat znajduje się w treści naszego artykułu.

O smogu w pierwszej kolejności było głośno w największych miastach, takich jak Kraków, Katowice czy Warszawa. Osoby zamieszkujące na ich terenie z obawy o swoje zdrowie zaczęły masowo śledzić informacje na temat zanieczyszczeń. Początkowo były one dostępne jedynie na stronach internetowych publicznych instytucji, publikujących aktualne dane na temat jakości powietrza. Najczęściej odwiedzana była strona należąca do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Serwis ten notował ruch na poziomie około 130 000 użytkowników w trakcie doby. Nic więc dziwnego, że serwery nie były w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku serwisu obsługiwanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. Infrastruktura informatyczna rządowych instytucji nadal nie jest odpowiednio przygotowana na wypadek tego typu kryzysowych okoliczności. A przecież w takich sytuacjach stały dostęp do informacji jest niezbędny, gdyż chodzi o zdrowie obywateli. Jak wyjaśnia Rafał Kuśmider z serwisu dhosting.pl, problem ten mógłby zostać w prosty sposób rozwiązany za pomocą usługi elastycznego hostingu, pozwalającego na automatyczne skalowanie zasobów. Wówczas moc serwerów byłaby na bieżąco zwiększana na podstawie bieżącej analizy. Dzięki temu udałoby się uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów, wynikających chociażby z konieczności usuwania skutków awarii.

Aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce”

Jak jednak postąpić w sytuacji, kiedy nie możemy skorzystać ze stron publicznych organizacji? Aby zweryfikować jakość powietrza, wystarczy skorzystać z innych serwisów i aplikacji obsługiwanych na urządzeniach mobilnych. Przykładem takiego oprogramowania może być chociażby aplikacja „Jakość powietrza w Polsce”, stworzona na zamówienie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Cechuje się ona prostotą obsługi, dlatego możemy łatwo odczytać i zinterpretować prezentowane dane, nawet nie posiadając żadnej eksperckiej wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

Wyniki pomiarów są wyświetlane na podstawie analizy danych ze 140 stacji pomiarowych, które znajdują się na obszarze całego kraju. Aplikacja ta jest wyposażona w system GPS, który pobiera dane z tej stacji, która znajduje się najbliżej od naszej aktualnej lokalizacji. Mamy jednocześnie możliwość zapoznania się z wynikami pomiarów w pozostałych miejscowościach Polski. W tym celu należy posłużyć się interaktywną mapą i wybrać interesujące nas miasto. Program ten może być obsługiwany na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android. Jego instalacja oraz korzystanie są zwolnione z opłat. Korzystając z aplikacji dowiemy się na jakim poziomie w danym momencie kształtuje się stężenie różnego rodzaju zanieczyszczeń – dwutlenku siarki, PM2,5, PM10, tlenku węgla, dwutlenku azotu, benzenu czy ozonu.

Oprogramowanie „Zanieczyszczenie Powietrza”

Alternatywna aplikacja monitorująca smog nosi nazwę „Zanieczyszczenie Powietrza”. Korzystanie z niej również je w pełni bezpłatne, jednak może być ona obsługiwana jedynie na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Obsługa tego programu jest mało skomplikowana i przejrzysta, jednak problematyczne może okazać się jej odpowiednie skonfigurowanie.

Aby dowiedzieć się jaki jest stan powietrza nie wystarczy, że wskażemy jedynie interesującą nas miejscowość. Naszym zadaniem jest jednocześnie wybranie właściwych stacji pomiarowych. Po stronie zalet tej aplikacji można zaliczyć bardzo czytelny sposób prezentacji danych za pomocą wykresów. Przedstawiają one stężenie w powietrzu poszczególnych zanieczyszczeń, takich jak PM2,5, PM10, CO, NO2, O3, SO2 oraz C6H6. Co niezwykle istotne, informacje te możemy od razu porównać z obowiązującymi normami. Aplikacja „Zanieczyszczenie Powietrza” w wersji podstawowej jest darmowa, jednak istnieje możliwość jej płatnego rozszerzenia do wersji „pro”. Wówczas nie musimy się przejmować wyświetlaniem reklam, a także zyskujemy możliwość dostosowania względem własnych preferencji barwy wykresów. Wersja rozszerzona posiada ponadto funkcję automatycznego aktualizowania danych.