oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Design / Trendy

Wiosna!

Wraz z nadejściem wiosny, w trakcie rodzinnych spacerów, zaczynamy wyglądać pierwszych pąków na drzewach, kiełkujących z ziemi roślin i nasycających się zielenią trawników. Spędzanie czasu na wolnym powietrzu to świetny pomysł na rodzinną integrację. Obserwowanie budzącej się do życia przyrody to także pretekst do nauki przez zabawę. Dzieci mogą nabyć umiejętność rozróżniania nazw roślin lub poznać okresy kwitnienia kwiatów. Bardziej aktywną formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu może być wracające do łask ogrodnictwo.

 

#1 mały ogrodnik

 

Jeżeli posiadacie kawałek działki, taras lub balkon, może to być pretekst do zainteresowania dzieci przyrodą. Pierwszym etapem przygotowania się do pracy w ogrodzie jest zdobycie odpowiednich narzędzi. Dla rodziców odpowiednią propozycją mogą być produkty ogrodnicze firmy Fiskars. Występują w niebanalnych kolorach, ale co najważniejsze, są ergonomiczne i sprostają najtrudniejszym zadaniom w ogrodzie. Dla młodszych pociech firma Janod proponuje narzędzia „małego ogrodnika”. To prawdziwe i funkcjonalne narzędzia do pracy w ogrodzie, które wyglądem przypominają przyrządy dla dorosłych. Wykonane są z bezpiecznych, kolorowych i wytrzymałych materiałów. Rodzinną ogrodową przygodę warto zacząć od wyboru właściwych nasion – postawmy na takie rośliny, których uprawie będziemy w stanie sprostać. Piękne i dobrze zaprojektowane opakowania nasion, z odpowiednimi informacjami o uprawie, znajdziecie m.in. w Tigerze lub w Ikei.

 

 

 

Jeśli złapiecie ogrodniczego bakcyla, możecie spróbować uprawy roślin w domu. Domowa uprawa ziół i warzyw może wprowadzić do Waszego domu zupełnie nową jakość żywienia. Jeść należy nie tylko w sposób bardziej urozmaicony, ale także zdrowy. Dodatkiem do Waszych kanapek i sałatek mogą stać się zioła. Bonusem jest możliwość zaparzania własnych ziołowych herbat.

 

#2 domowa szklarnia

 

Swoisty renesans przechodzą domowe mini-szklarnie. Dzieci mogą zasadzić własne nasiona fasoli, rzeżuchy lub słonecznika. Jak zrobić własny las w domu, możecie zobaczyć m.in. tu:

http://tipy.interia.pl/artykul_21709,ogrodek-w-sloju-zakladanie-i-pielegnacja.html

lub http://decomanka.blogspot.com/2012/11/domowa-szklarnia.html?m=1. Do hodowli na domowym parapecie mogą być przydatne szklarnie takie jak np. Green Farm. Ikea ma w swojej ofercie specjalne regały do upraw warzyw i owoców. Narzędzia, które ułatwią uprawę roślin, znajdziecie m.in. na stronie www.sklep.hydroponika.pl.

 

 

 

Na balkonie możecie zasadzić np. pomidory lub truskawki. Jeśli chcecie latem i jesienią cieszyć się z samodzielnie wyhodowanych owoców i warzyw, umieśćcie na balkonie domek dla owadów np. firmy Haba lub Bekker.

 

Ogrodnictwo może być więc sposobem nie tylko na spędzanie z dzieckiem wolnego czasu, ale także na zdrowszy tryb życia oraz wspólne pogłębianie wiedzy. Razem możecie celebrować naturę. Uprawa roślin pozwoli wyostrzyć u dzieci zmysł obserwacji oraz skupi ich uwagę na procesie rozwoju przyrody. Dzięki temu może uda się zaszczepić u najmłodszych nowe hobby.

fot. materiały prasowe

Wzorro Design autor artykułu

Reklama

Polecamy!