oMatko!

Magazyn świadomych rodziców

Co? Gdzie? Kiedy? / Kultura

Zapytaj Mokoszy / Czeladź

CO?  Wystawa Zapytaj Mokoszy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

GDZIE? Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Czeladź

KIEDY? 10.06-29.07.2018 r.

 

Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet, w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Podstawą stworzenia narracji wystawy Zapytaj Mokoszy jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej, w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu.

kuratorka: Ewa Mrozikiewicz
koordynacja wystawy: Anna Rulecka

 

Już 21 czerwca zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie – NOC KUPAŁY

 

 

W tę najkrótszą noc w roku odkryte zostaną magiczne moce:
– warsztaty z wicia wianków z Folkisz
– gimnastyka słowiańska z Natalią Białowąs
– koncert relaksacyjny Harmonia Sfer Chill&sound Theraphy

W programie również oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zapytaj Mokosz oraz uroczyste powitanie obrazu Karoliny Matyjaszkowicz pt. „Córy Mokoszy”, który został namalowany specjalnie na tę okazję.

Ewa Mrozikiewicz – kuratorka projektu Zapytaj Mokoszy, współzałożycielka poznańskiej galerii FWD, artystka, animatorka działań, kuratorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dwukrotna laureatka Stypendium Rektora dla najlepszych studentów. Od 2013 roku pod nazwą Wyobraźnia Utrudnia Życie organizuje swój autorski program kuratorski złożony z wystaw, organizowanych spotkań, warsztatów i działań w przestrzeni miejskiej Poznania.

FOLKISZ – projekt tworzony przez artystkę wizualną Annę Rulecką, poświęcony wymierającemu rzemiosłu, jakim jest bibułkarstwo. W ramach warsztatu z Folkisz, stworzymy przepiękne wianki z liści paproci i pasujące do nich niezwykłe, magiczne papierowe kwiaty. Warsztaty przywołują na myśl silną kobiecą wspólnotowość poprzez ukazywanie kultywowania rzemiosła i poszukiwanie własnych rytuałów przejścia.

GIMNASTYKA SŁOWIAŃSKA KOBIET NA ŚLĄSKU – prowadzona przez certyfikowaną trenerkę – Natalię Białowąs.
Praktyka jest przekazywana przez Kobiety Wiedzy jako sposób na utrzymanie ciała i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Pochodząca z naszych ziem jest silnie związana z ugruntowaniem, równowagą i poczuciem swojego miejsca.
Jednym z ważnych elementów praktyki jest automasaż nadnerczy, gruczołów limfatycznych wokół piersi oraz grasicy, przez co znacząco redukuje poziom stresu, pełni rolę w prewencji raka piersi, wpływa pozytywnie na kształt piersi, układ hormonalny i rozrodczy. Wzmacnia system odpornościowy organizmu oraz pomaga w bolesnym miesiączkowaniu i menopauzie. W tej kobiecej praktyce wchodzimy w dialog z własnym ciałem.

HARMONIA SFER CHILL & SOUND THERAPHY – projekt, który tworzą Natalia Białowąs i Marcin Czyż – pasjonaci muzyki i rozwoju osobistego.
Pracują z takimi instrumentami jak: Gongi, Misy dźwiękowe, Kamertony, Rury solfeggio (solfeggio frequencis), Bębny szamańskie, Dzwonki Koshi. Podczas relaksacji, dźwięki będą prowadzić do odnalezienia w sobie wewnętrznej ciszy. Nabrania dystansu do siebie i otoczenia. Uzdrowienia obszarów fizycznych, psychicznych i duchowych. Oczyszczenia, a następnie wypełnienia wibracją harmonii i spokoju.
Przyjdź z określoną w sercu intencją <3 Organizatorzy proszą o wzięcie ze sobą mat (do jogi lub zwykłych karimat), koców i butelki wody.

Udział w warsztatach, koncercie i oprowadzaniu jest bezpłatny!
Zapisy:warsztaty@zapytajmokoszy.pl

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1000934950065467/

Magda Giertuga autor artykułu

Reklama

Polecamy!