Najpopularniejsze programy socjalne polskiego rządu

Udostępnij:

Obecnie w Polsce dostępnych jest wiele programów i projektów socjalnych, mających ułatwić życie obywateli. Znaczna część z nich kierowana jest do rodzin z dziećmi i seniorów. Choć często są one kontrowersyjne i mają wielu przeciwników, wciąż cieszą się niemałą popularnością. Sprawdziliśmy, które rządowe programy socjalne polskiego rządu są najpopularniejsze. 

13. i 14. emerytura

Programem socjalnym, który ma za zadanie wspomóc seniorów, jest tzw. 13. emerytura. Jest ona wypłacana każdej osobie w wieku emerytalnym jako dodatek do standardowej emerytury W 2021 roku “trzynastka” wynosiła 1250,88 zł brutto, a w 2022 będzie ona prawdopodobnie nieco większa. Dodatkowo w listopadzie 2021 seniorom wypłacona została także 14. emerytura. Ta jednak, jak potwierdził rząd, była jednorazowym świadczeniem i nie będzie ono ponawiane w tym roku. 

Rodzina 500+  

Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych świadczeń socjalnych w Polsce jest  tzw. “500+”, które swego czasu wzbudzało wiele skrajnych emocji wśród polskiego społeczeństwa. Wiele osób uważa bowiem, że program ten jest nieprzemyślany, a świadczone w jego ramach dofinansowania są rozdawane w nieodpowiedni sposób. Z jednej strony “500+” pomogło wielu rodzinom  potrzebie, z drugiej zaś ocenia się, że przyczyniło się ono do zwiększenia liczby osób decydujących się na dobrowolne bezrobocie. 

Program Dobry start

Innym programem, który ma na celu wspomóc rodziny z dziećmi, jest “Dobry start”. W jego ramach rodzicom wypłacane jest jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, przypadające na każde uczące się dziecko (a więc w wieku od 6 do 18 lat). Kwota ta, w zamyśle, ma być przeznaczona na wyprawkę szkolną, tj. książki, zeszyty, przybory szkolne i inne przedmioty pomagające w nauce. O dofinansowanie w ramach “Dobry start” może starać się każda rodzina bez względu na swój dochód. Jedynym warunkiem jest posiadanie dziecka uczęszczającego do szkoły

 

Babci i dziadek z małymi wnukami na kolanach